Zelenski’den ‘Yılan adası’ açıklaması: Adım adım onları toprağımızdan çıkaracağız

Posted by

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, gece saatlerinde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Yılan (Zmiinyi) Adası’nın özgür olduğunu belirterek, “Zmiinyi Adası stratejik bir nokta ve Karadeniz’deki durumu değerli ölçüde değiştiriyor. Bu şimdi güvenliği garanti etmiyor, şimdi düşmanın geri dönmeyeceğini garanti etmiyor lakin işgalcilerin aksiyonlarını kıymetli ölçüde sınırlandırıyor” dedi.

Zelenski, Yılan (Zmiinyi) Adası’nın özgür olduğunu belirterek, “Zmiinyi Adası stratejik bir nokta ve Karadeniz’deki durumu kıymetli ölçüde değiştiriyor. Bu şimdi güvenliği garanti etmiyor, şimdi düşmanın geri dönmeyeceğini garanti etmiyor lakin işgalcilerin hareketlerini kıymetli ölçüde sonlandırıyor. Adım adım onları denizimizden, toprağımızdan, göklerimizden çıkaracağız” dedi. Donbas’taki durumun son derece sıkıntı olmaya devam ettiğini ve Rusya’nın ateş üstünlüğü olduğunu belirten Zelenski, bu şartlarda Ukrayna’yı savunan herkese minnettar olduğunu söyledi.

“UKRAYNA, ROMANYA’YA ELEKTRİK İHRACATI BAŞLATTI”

Ukrayna ile AB yakınlaşmasında kıymetli bir adım daha atıldığını söz eden Zelenski, “Ukrayna, AB topraklarına, Romanya’ya değerli bir elektrik ihracatı başlattı. Bu yalnızca birinci kademe, tedariki artırmaya hazırlanıyoruz. Ukrayna elektriği nedeniyle, Avrupalılar tarafından tüketilen Rus gazının kıymetli bir kısmı değiştirilebilir. Yani bu bizim için yalnızca bir ihracat geliri problemi değil, bütün Avrupa için bir güvenlik problemidir. Ülkemizin daha savaş başladıktan sonra AB’nin ortak güç sistemine katıldığını hatırlatmak isterim. Ukrayna imkansız görünen şeyler yapıyor” biçiminde konuştu.

KAYNAK: DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.