Yeni güncelleme batarya sağlığını üst noktaya taşıyacak

ABD merkezli donanım ve yazılım devi Apple iPhone bataryalarında ilginç bir işlem başlatıyor. Akıllı telefon alanında kendisini sürekli olarak ispatlayan bu şirket ne yazık ki bataryaları konusunda yeterince iyi değil. Özellikle yeni çıkan iPhone 12 modellerinde bile bataryalar büyük sorun olmaya devam ediyor. Firmanın ince tasarım nedeniyle büyük bataryalar tercih etmediği biliniyor.

Apple için tasarım ve kamera son derece büyük önem taşıyor. Eğer bu tür detaylar yeterince iyi değilse şirketin pek durumdan memnun olmadığını söyleyebiliriz. Ancak şimdilerde batarya sağlığı çok daha ön plana çıkmaya başladı. Apple iOS 14.5 bu konuda devrim niteliğinde olabilir.

Her ne kadar Apple bataryalara çok fazla önem göstermese bile yine de kullanıcılarına değer veriyor. Bu nedenle iOS 14.5 geliştirici Beta sürümünde batarya kalibrasyon aracı getirileceği ifade edildi. Böylece bataryasında sorun olan kullanıcılar hızlı bir şekilde durumu çözebilecek.

iPhone cihazlarda yer alan batarya sağlığı başlıklı bölüme giren kişiler kalibrasyon işlemi yapabilecek. Batarya kalibrasyonu yapılamaz ise bu defa yeni bir öneri yapılacak. Bu cihazın Apple merkezlerine gitmesi talep edilecek. Böylece kullanıcıya kendi cihazı ile ilgili hızlı bir işlem imkanı sunulacak.

Apple bataryası problemli olan kişiler hemen merkezlere gidecek ve cihazın tamirini gerçekleştirecek. Bu yeni kalibrasyon özelliği ne yazık ki tüm kullanıcılara gönderilmeyecek. Şimdilik sadece deneme aşamasında diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir