Uzmanından ‘Romatoid artriti kireçlenme ile karıştırmayın’ uyarısı

Posted by

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, romatoid artritin, başta el parmak eklemleri olmak üzere tüm bedendeki eklemleri tutabilen kronik iltihaplı bir romatizma çeşidi olduğunu bildirdi.

Tedavi edilmediği takdirde eklemlerde kalıcı deformiteye sebep olabileceğini aktaran Topal, ileri yaşlarda şahısların günlük fonksiyonlarını yerine getirmekte zorlandığını anlattı.

Topal, “Romatoid artritin birinci semptomları eklemlerde şişlik, kızarıklık ve ısı artışı halindedir. Beraberinde sabahları eklemlerde yarım saati bulan katılık, ağızda kuruluk, beğenilen kuruluk ve batma hissi olur” tabirlerini kullandı.

RA’nın sanılanın bilakis yaşlılıkta görülen bir hastalık olmadığını aktaran Topal, şu bilgileri verdi:

Romatoid artrit yalnızca ileri yaşta görülmüyor. Birinci semptomlarını 30 ile 50 yaş ortasında gösteriyor. Halk ortasında kireçleme diye bilinen bir çeşit iltihapsız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır. Osteartrit daha çok ileri yaşlarda görülür. Diz, kalça ve el ekleminde görülür, sabah eklemlerdeki katılığı 5-10 dakika civarındadır. Parmaklarda deformiteden fazla nodul formunda küçük hal değişiklikleri oluşabilir. Sıcaktan hoşlanır, kaplıca tedavileri yarar sağlar. Romatoid artrit ise sıcağı sevmez, soğuk tedavi etmek gerektiğinden kaplıca tedavisi bu hastalar için uygun değildir.

“ERKEN TEDAVİYLE PARMAKLARDAKİ DEFORMİTELERİN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR”

Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, RA’nın kalıtsal istikametinin bulunduğunu, fakat ailesinde bu rahatsızlığı taşıyan her hastada gelişmeyebileceğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörler, viral enfeksiyonlar üzere etmenler romatoid artrit gelişiminde rol oynar. Teşhis konulan her hastada eklemlerde biçim bozukluğu olmaz. Erken tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir. En sık eklemleri tutsa da göz, akciğer, kalp damar hastalıkları, kan tablosunda bozukluklar, cilt tutulumu, cilt altında nodül oluşumu ve böbrek tutulumu da görülebilir.

Topal, iltihaplı romatizmalarda idmanın yararlı olduğunu belirterek, romatoid artritin tedavisinin ömür uzunluğu sürdüğünü bildirdi.

Covid-19 aşısı ile RA ortasında rastgele bir münasebetin olmadığını aktaran Topal, romatizmal hastalığı olan riskli gruptakilerin aşılarını aksatmamaları gerektiğini belirtti.

Topal, ilaç kullanımına ait, “İlaçlar tabip denetiminde düzenlenmeli. Remisyon devirlerinde tabip teklifiyle bir mühlet ilaçlar kesilebilir fakat bu süreçte de tabip denetimleri aksatılmamalı” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.