Uzman İsim Hesapladı! Yeni Yılda Emekliye Ne Kadar Zam Yapılacak?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri üzerinden SSK,Bağkur ve Memur emeklilerinin yeni yılda alacağı zam oranını hesapladı. 

2024 yılının yaklaşması ile birlikte emekli ve çalışanların gözü yeni yılda yapılması planlanan zam miktarlarına çevrildi. TELE1’e konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, TÜİK’in enflasyon verileri üzerinden emeklilere yapılması planlanan zam miktarını hesapladı.

TÜİK’in kasım ayı enflasyon oranını 3,28 olarak açıkladığını söyleyen Tezel, ‘Aralık ayında da yüzde 3 civarında açıklanır diye tahmin ediyorum’ diyerek, ocak ayında SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 40 civarında bir zam yapılacağını söyledi.

Memur emeklisi için de bir hesap yapan Tezel şu ifadeleri kullandı: ‘Memurlarda yine yüzde 40 civarında enflasyon farkı olacak ama yüzde 9 civarında da önümüzdeki dönem için verilecek olan bir toplu hizmet sözleşmesi farkı var. Yani SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 40 civarında, memur emeklilerine de yüzde 50 civarında bir atış olacağı öngörülüyor.’

TÜİK’in kışa doğru enflasyonu gittikçe düşürdüğünü belirten Tezel, “Şu anda yüzde 37 oluştu, Aralık’ta da yüzde 3 gelirse yüzde 40 oranında olacak emekli zamları” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir