Türkiye uzay roketleri göndermeye karar verdi

SpaceX gibi şirketler şu anda uzay yarışını önde götürüyor. Fakat devletler tarafından da bu alanda önemli çalışmalar devam ettiriliyor. ABD ve Rusya tarafından yapılan denemeleri zaten biliyorsunuz. Fakat Türkiye gibi ülkeler ne yazık ki yeteri kadar gelişemedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bu alanda iddialı olduklarını ifade ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre Delta V isimli şirket bir roket üretecek. Bu roketler yaz sonunda uzaya gönderilecek. 100 kilometre boyutundaki uzay sınırın aşılması planlanıyor.
Yapılan açıklamalarda Türkiye’nin sahip olduğu yüklerin bu roketler ile uzaya taşınacağı ifade ediliyor. Konuyla alakalı birçok ülke irtibat kurdu bile. Türkiye muhtemelen Sinop üzerinden bu ateşlenmeleri yapacak. Şu anda uzay çalışmaları Türkiye seviyesinde olan ülkeler işbirliği yapacak gibi görünüyor.

Elbette daha hızlı bir ilerleme sağlanması için Avrupa ve ABD gibi ülkeler ile çalışılması şart. Türkiye ayrıca Rusya uzay bilgisinden de yararlanacak. Buna göre Ay yüzeyine ulaşıp temasa geçmek sadece 3 gün alacak. Ayrıca uzay aracının yazılımı ve diğer detayları yerli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir