TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu: Lisanslı depo kapasitemiz 8,5 milyon tona ulaştı

Posted by

8-14 Ağustos tarihleri ortasında düzenlenen ‘Dünya Fındık Haftası’, Sakarya’da toplanmaya başlanan fındığın birinci alımı ile başladı. Hendek ilçesinde bir fabrikada düzenlenen merasime Vali Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Şanlı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı. Satın alınan birinci fındıklardan 250 gram kabuklu fındığın randımanı ölçüldü. İştirakçiler eşliğinde yapılan süreçlerde fındıktan 48 randıman alındı. Ölçümün akabinde iştirakçiler fotoğraf çekildi. Daha sonrasında ise 82 dönümlük toprağa inşa edilen 25 bin 800 ton kapasiteli lisanslı depo, Sakarya Ticaret Borsasının (STB) teşebbüsleriyle Erenler ilçesinde hizmete açıldı.

“ÜRÜNLER İNANÇ VE PAHASINDA SATILACAK”

Sakarya Ticaret Borsası İdare Konseyi Lideri Adem Sarı, “Açılışını gerçekleştireceğimiz tesis son teknolojiyle donatıldı. Tesiste 15 kişi istihdam edilecek. Bu hizmetlerimizi geliştirerek bölgemize katkı vermeye devam edeceğiz. Lisanslı depolar, tarım eserlerinin sigortalı ve devlet garantisindeki model silolarda depolanmasına imkan sağlayan, tarım eseri ticaretini kolaylaştıran ve Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenen bir sistemdir. Bu sistemle üreticilerimiz eserlerini inançla ve kıymetinde satarken, sanayicimiz her vakit nitelikli esere ulaşabilmektedir” dedi.

“LISANSLİ DEPO KAPASITEMİZ 8,5 MİLYON TONA ULAŞTI”

TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu ise, “Lisanslı depolar kamu ve özel kesimin ortak bir maksatla bir ortaya geldiği, birebir vizyonu paylaştığı ve böylelikle ülkemize somut bir eser ortaya çıkardığı hoş bir örnektir. Tarım projelerini modernize etmek üzere devrimsel nitelikte bir adımdır. Yaklaşık 17 sene evvel 2005 yılında bugünkü lisanslı depoculuk sisteminin temelini oluşturan lisanslı depoculuk kanununu TOBB ve TMO birlikte hazırladık. Böylelikle bugün ülkemizde faaliyette olan lisanslı depo kapasitemiz 8,5 milyon tona ulaştı. Öte yandan Ticaret Borsalarımız da bu alanda ellerini taşın altına koyuyorlar. Elektronik satış salonları, akredite laboratuvarlar, canlı hayvan borsaları, lisans depolarıyla ticaret borsalarımız tarım ve hayvancılık kesiminin sağlıklı işlemesine yardımcı olmaktadır” diye konuştu.

“ÜRÜNLER EMANET ALINARAK SAĞLIKLI HALDE KORUMA EDİLECEK”

Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Aziz, “Aralık 2019 tarihinde imzaladığımız protokol sonucunda Alancuma’daki alanı lisanslı depolama alanı tesisi yapılması için Sakarya Ticaret Borsasına hibe ettik. Bu bölgenin altyapı ve peyzaj çalışmalarını da tamamladık. Böylelikle kentimize lisanslı depolama tesisimizi kazandırmış olduk. Lisanslı depoculuk çok kıymetli bir yere sahip. Lisanslı depolar sayesinde üretici, tüccar ve endüstricinin eserleri emanet alınarak sağlıklı bir halde koruma edilmesi hedeflenmiştir” biçiminde konuştu.

“ÇİFTÇİMİZİN ESERİ KORUNMUŞ OLACAK”

Sakarya Valisi Çetin Oktay ise, “Fındık alımını başlattık, hoş bir fiyat açıklandı. Sakarya’da rekolte geçen yılın üzerinde bekleniyor. Dünyada yaşanan sorunlar münasebetiyle besin kesiminin, tarım bölümünün ne kadar kıymetli ve stratejik olduğu ortaya çıktı. Natürel bu vizyonun daha evvelki yıllarda ortaya konulması bugün bu tesis ve bunun üzere tesislerin açılışını gerçekleştiriyor. Yeni projelerle dalın akıllandırılması değerli, bu tesis onlardan birisi. Ziraî eserlerin işlenmesi bu kent için hayati kıymete sahip. Bu kentin en büyük hazinesi tabiatı ve ziraî toprakları. Bu tesis çiftçimize katkı sağlayacak, çiftçimizin eseri korunmuş olacak” sözlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde yapılan dua ve kurdele kesiti ile tesisin açılışı gerçekleştirildi.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.