Tiyatro ve müzikal direktörü Peter Brook 97 yaşında ömrünü yitirdi

Posted by

İngiliz tiyatro direktörü Peter Brook hayatını kaybetti.

Shakespeare uyarlamalarıyla da bilinen ünlü tiyatro direktörü Peter Brook’un 97 yaşında hayatını kaybettiği haberi, asistanı tarafından doğrulandı.

Guardian’da yer alan habere nazaran, hayatını kaybeden Brook hakkında, “Stratford’s Royal Shakespeare Company’deki üretimleriyle tiyatro hakkındaki niyetlerimizi yine tanımladı.”

“30 yıldan fazla bir müddettir üssü yaptığı harap Paris müzik salonu Bouffes du Nord’da; aktörlerinin performanslarını doğaçlama yaptığı Afrika köylerinde ve dünyayı gezen topluluğu tarafından ziyaret edilen hem büyük hem de mütevazı sahnelerde…”

“Yapımlarının birden fazla, tiyatroyu gereksizlikten arındırdığı ve dramayı özüne damıttığı, net bir gözle ve şık bir dokunuşla sunulduğu için kutlandı” biçiminde bir ileti yayınlandı.

KARİYERİ ÖDÜLLERLE DOLU

Brook, 21 Mart 1925’te Londra, İngiltere’de doğdu ve yedi yaşında, Hamlet’in dört saatlik bir versiyonunu ebeveynleri için tek başına canlandırdı. Oxford’daki Magdalen Koleji’ne katıldıktan kısa bir müddet sonra Kraliyet Opera Binası’nda, Salvador Dali’nin dizaynlarıyla Richard Strauss’un Salome operasını yönetti. Brook, mesleği boyunca pek çok ödül aldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.