SpaceX Starlink Beta programı başlatıldı

SpaceX Starlink roketi hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz ay fırlatıldı. Böylece hedeflenen sayıya daha da yaklaşmış oldular. Fakat bugüne kadar fırlatılmış olan uydular ne yazık ki yeterli değil. Başarıya ulaşmaları için bir miktar daha fırlatma işlemi yapılması gerekiyor.

Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa uydu fırlatmaları sayesinde çok kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya internet verilebilecek. İnternetin ulaşmadığı hiçbir yerin kalmasını istemeyen bu proje, şu an için uydu sayısını artırmaya çalışıyor.

Şirket tarafından geliştirilen yeni internet sistemi ile birlikte ilk denemeler başladı bile. Her ne kadar Ay ve Mars gibi hedeflerden dolayı yoğun olsalar bile yine de internete çok fazla önem veriyorlar. Fırlatılan yeni roket ise 60 uyduyu taşıyor.

Gönderilen uydular dünya ile internet bağlantısını çok daha hızlı hale getirecek. Falcon 9 roketleri bu konuda öncü oldu. Şu anda firma Starship roketlerini geliştirmeye çalışıyor. Bu tür donanımlar sayesinde 400 tane uyduyu uzaya göndermek mümkün hale gelecek.

SpaceX şirketi yeni roket denemelerine ağırlık veriyor. Böylece daha fazla uydu gönderilecek. Hem maliyetler hem de internet gücü arttırılmış olacak. Peki siz yeni SpaceX internet sistemi ile alakalı ne düşünüyorsunuz?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir