SpaceX başarılı fırlatmadan sonra değişti

SpaceX çalışanlarına köle gibi davrandığı yönünde bazı iddialar ortaya çıktı. Hatırlayacağınız üzere Tesla firmasında da yine benzer şekilde çalışanlar ile alakalı ağır şartlar talep ediliyordu. Elon Musk o dönem için ilginç açıklamalar yapmıştı. Dünyayı değiştirmenin kolay olmadığını ve bu nedenle çok çalışmaları gerektiğini söylemişti.

Şimdi ise kendi uzay şirketi olan SpaceX ile alakalı son derece önemli bazı detaylar ortaya çıkıyor. Buna göre özellikle firmanın ilk yıllarında çok büyük zorluk çekildiği görülüyor. LIFTOFF isimli bir kitap tüm detaylara yer veriyor.

Uzay devi 2002 yılında kurulmuştu. Şirketin projeleri arasında Falcon 1 en gözde olanıydı. Bu proje ile birlikte uzay yolunun kendileri için açılacağını tahmin ettiler. İşin aslına bakacak olursak öyle de olmuştu. Fakat bu roketin geliştirilmesi aşamasında büyük fedakarlıklar yapıldı.

Bu proje devam ederken Omelek Adası içerisinde son derece yoğun çalışmalar yürütüldü. Fakat asıl problem buradaki şartlardı. Buna göre adada yiyecek bulabilmek büyük bir lükstü. Eric Berger tarafından yazılan Liftoff adındaki kitap, o dönemleri net bir şekilde anlatıyor.

Büyük bir yemek problemi olduğu ve sırf bu nedenle işçilerin grev başlattığı ifade edildi. Hatta şirket burada çalışanları adeta köle gibi görüyordu. Elde edilen başarılardan sonra şartlar iyileştirildi. Yani SpaceX tahmin edildiği gibi ilk baştan beri kurumsal değildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir