Sosyal medyada Covid-19 önlemi

Sosyal medyada Covid-19 önlemi

Facebook, Twitter ve Google, Covid19 aşısı için sosyal medyada sahte bilgilerin yayılmasını engellemek için iş birliği yapacak.

Daha önce Covid-19 için üretilen komplo teorilerini engelleyen hatta Covid-19’un biyolojik silah olduğunu iddia eden YouTube kanallarını kapatan sosyal medya devleri, şimdi aşı için hazırlık yapıyor.

Bundan sonra aşının tehlikeleri konusunda üretilen teorilere sosyal medya veya Google servisleri üzerinden ulaşmak pek de kolay olmayacak. Bu konuda inatla içerik üreten ve paylaşanların hesapları da silinecek gibi görünüyor. Demokrasi ve fikir özgürlüğünde son nokta.

Sosyal medya servisleri bu politika için ilgili sağlık kuruluşları ve kamu kurumlarıyla ortak çalışacak yayılan bilgilerin doğruluğunu kontrol edecek. Resmi kaynaklardan gelen bilgilerle çakışan veriler içeren haber ve paylaşımlar ise “yanlış bilgi” olarak işaretlenecek. Böylece, “özgür düşünce” diye yola çıkan sosyal medya servisleri artık devletlerin resmi haber ajansına dönüşmüş olacak. Farklı düşünce ve teoriler dile getirenler ise sansürlenmiş olacak.

Öte yandan, sosyal medyayı kullanarak gerçekleri saptıran ve insanları zarar görebilecekleri şekilde yönlendiren girişimlere engel olmak için başka bir yöntem de bulunamıyor. ABD Başkanı’nın, “sabun coronavirüsü öldürüyosa, sabun içelim” sözünü ciddiye alıp deterjan içen çok sayıda ABD’li olduğu ve acil servislik oldukları biliniyor.

Sosyal medya servisleri, Covid-19 konusunda benzer yanıltıcı bilgilerin yayılmaması için bu tür sert önlemler alıyor.

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir