Snapchat Apple yasaklarını delmeye çalışıyor

Snapchat gizlilik konusunda her zamankinden daha fazla zorlanıyor. Ancak bu seferki zorlanma daha çok Apple kaynaklı. Hatırlayacağınız üzere Apple şirketi gizlilik ile alakalı çok sert önlemler alınacağını söylemişti. Hatta yeni iOS güncellemelerinde bu önlemleri görmek pek şaşırtıcı değildi.

Snapchat ise bu durumun farkında ve önlem almaya çalışıyor. Neredeyse hiçbir sosyal medya platformu bu gizlilik sözleşmesinden memnun değil. Kullanıcı bilgilerinin saklanması bu tür platformların işine gelmiyor. Bu nedenle verileri mümkün olduğunca kullanmaya çalışıyorlar.

Gelen bazı detaylara göre Snapchat araştırmalar yapıyor. Veri işleme platformlarını Apple içerisinde kullanmak isteyen uygulama bunun yollarını arıyor. Normal şartlarda kesinlikle Apple veri işlenmesine izin vermez. Bunun farkında olan Snapchat yeni yollar arıyor.

Bu konuyla ilgili açıklama yapan The Financial Times, gizlilik konusunda Apple şirketini uyardı. Snapchat ise üçüncü parti uygulamalar ile birlikte verileri işlemek istediğini söyledi. Ancak bunu iptal etti. Elbette bu platform tarafından yapılan açıklama.

Apple iOS 14.5 ile birlikte çok daha şeffaf sistemler kullanılacağını söyledi. Böyle bir durumda sosyal medya platformları çok zor durumda kalabilir. Konuyla alakalı henüz net bir açıklama yapılmadı. Ancak birçok şirketin veri işlemek için yeni yollar aradığı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir