Özel dal çay alımında ÇAYKUR’u solladı

Posted by

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarafından 16 Mayıs 2022 tarihinde açılan 2022 yaş çay döneminin birinci sürgününde sona yaklaşıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaş çay fiyatını 30 kuruşluk destekleme fiyatı ile birlikte 7 TL olarak açıklamasının üzerine ÇAYKUR’da kontenjan açıklamayınca bu yıl yetişen kaliteli çayı alabilmek için özel kesim ÇAYKUR ile yarışa girdi.

ÇAYKUR’un kontenjan uygulamasına geçiş yapmaması ve çayın da ağır geçen kış nedeniyle rekoltesinin düşük olması nedeniyle özel dal çay firmaları alışılmışın tersine vakit zaman açıklanan taban fiyatın üzerinde fiyat vererek çay müstahsilinden çay aldı.

ÇAYKUR’UN ORANLARI DÜŞTÜ

Özel kesim firmalarının devlet fiyatının üzerine fiyat vermesi ile ÇAYKUR’un geçtiğimiz yıl birinci sürgünde 860 bin ton çay yaş çay alırken bu yıl dönem başından bugüne kadar 212 bin ton yaş çay alabildi.

ÇAYKUR’un kontenjan uygulamaması ve özel dal firmalarının çay taban fiyatından daha yüksek bir sayıya müstahsilden çay alması üreticilerinde yüzünü güldürmüş oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.