Netflix Türkiye abone sayısı ile ilgili açıklamalarda bulundu

Düzenlenen bir etkinlikte konuşan Netflix Kamu Politikaları Direktörü Pelin Mavili, yayın platformunun ülkemizdeki abone sayısını da açıkladı.

Mavili’nin söylemine göre Netflix’in hali hazırda Türkiye’de 3.5 milyon aktif abonesi var. Ayrıca Mavili, platformla ilgili şunları da söyledi.

“Türkiye’nin tanıtılması için kuvvetli bir fırsat var. Üreteceğimiz Türkçe içerikli dizilerimizde de fırsat var. Bununla alakalı 8 ülkede 8 bin Netflix üyesi üzerinden yaptırdığımız bir araştırmada Türkçe içerik izleyenlerin Türkiye’ye karşı nasıl hissettiklerini merak ettik.

Türkiye’ye merak ve ilgilerinin 2 kat arttığını gördük. Türk ürünlerini almak istemelerinin, Türkçe öğrenme istemelerinin arttığını gördük. Türkçe içerik izlemekteki etkinin COVID-19 sonrasında turizm sektörüne yansıyacağını düşünüyoruz. Bu endüstrinin ekonomimize yapacağı çok büyük katkılar var. Yurt dışında Netflix üzerinden Türkçe şovlar dinleyen bir kısım aile çocuklarını Türkçe kursuna göndermeye başladı. Tam da Sayın Cumhurbaşkanımızın dilimizin kullanılmasıyla ilgili seferberliğinin başladığı dönemde bu data da çok anlamlı.”

Açıkçası Netflix’in ülkemizdeki abone sayısını arttırması muhtemel görünüyor. Fakat şunu da hesaba katmak lazım. Netflix’te yer alan aynı anda 4 farklı ekran açma özelliği abone sayısının düşük olmasında önemli rol oynayabilir. Çünkü ortak olarak en üst paketi alıp, faturayı bölüşenlerin sayısı da hayli fazla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir