Mediatek çip pazarında 2021 rekorlarını altüst edebilir

Bugünlerde çip dünyasında daha çok Mediatek konuşuluyor. Ortaya çıkan detaylara göre firmanın yaklaşık olarak sektörün yüzde 37 gibi bir bölümünü elinde tutması bekleniyor. Halihazırda zaten yüzde 32 gibi bir paya sahip. Bunu 2021 yılında ciddi seviyede yükseltecek.

Çip üretiminde her ne kadar lider Mediatek olsa bile onu takip edenler azımsanmayacak derecede büyüyor. Mesela Qualcomm 2020 yılında yüzde 28 paya sahipken 2021 yılında bunu yüzde 31 düzeyine kadar çıkarmayı planlıyor. 

Apple kendi pazarını biraz daha büyütmeyi düşünüyor. Şirketin özellikle son dönemlerde üretmeye çalıştığı yeni çipler sektörde tuttu diyebiliriz. Apple CEO’su Tim Cook tarafından da reklamı yapılan bu işlemciler pazar alanını şu anda yüzde 16 seviyesine kadar çıkarmaya çalışıyor.

Pazara genel olarak bakıldığında 5G teknolojisi sunan çiplerin daha fazla ön plana çıkacağı söylenebilir. Böyle bir durumda Qualcomm dikkat çekiyor diyebiliriz. Şirketin özellikle son dönemlerdeki çipleri neredeyse tamamen 5G teknolojisine sahip. Üstelik 5G teknolojisi kullanan 10 akıllı telefondan yaklaşık olarak 5 tanesi Qualcomm markasının. Çip dünyasından gelişmeler ortaya çıktıkça aktarmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir