Lokman Abbasoğlu

Lokman Abbasoğlu

Posted by

Lokman Abbasoğlu yazdı:

SIRADAN VE PİYADE

ÇIKTI

Ebat: 15 x 22
Sayfa: 400
ISBN : 978-975-8204-55-7
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
ANI
Yazan: Lokman Abbasoğlu
Yayına Hazırlayan: Mahmut Çetin

Bu hatıramızı yazarken kendimizi övme amacımız olmadığı gibi, en doğruyu kendimizin yaptığını da asla söylemiyoruz.

Aciz, sıradan ve piyade bir kul olduğumuzu itiraf ederek, rızasını kazanacak hizmet etmeyi Allah bu fakire nasip etsin diyoruz.

Bu hatıralar, hayırla anılmaya vesile olsun…
Lokman Abbasoğlu

***

Gençlik yıllarımızda İlahiyat Fakültesi öğrencisi Lokman Abbasoğlu gençlere moral verip coşturuyor, öbür yandan da dini bilgiler aktarıyor, şehitlerimizin başında dualar edip konuşmalar yapıyordu.
Aradan 50 yıl geçti.
Lokman Abbasoğlu dostlarının yanında olmaya devam ediyor.
Osman Oktay
***

Bir güzel insanı hep güzel gördüm ve hep güzel işlerin içinde gördüm… Tanıdığım ilk günden bugüne kadar Ülküdaşlığından, arkadaşlığından, samimiyetinden tek kelime ile insanlığından ziyadesiyle memnuniyet duydum.
Cevat Saraç
***
Anıları okurken o yılları yeniden yaşadım… Gerçekten bu anlatılanları yaşamış mıydık? Masal mıydı, efsane miydi ya da biz deli miydik bilemedim. Yaşanılanlar inanılası bir şey değildi. Kitabı kelime kelime incelerken anıların hepsini yeniden yaşadım, yüreğim o günlerdeki gibi coştu. İyi ki Ülkücüler olarak o devrin adsız kahramanları içinde olmuşuz.
İyi ki acıları bal eyleyip, vatan sağ olsun diye ülkemizi bölücülere teslim etmemişiz.
Mukadder Hatipoğlu Altaylı
***

Nice Lokman Abbasoğulları’nın çoğalması dile-ğimle!
Hüseyin Başaran

***

iş insanı, kültür adamı, yazar

Lokman Abbasoğlu 17 Eylül 1948 tarihinde Erzincan’ın Tercan ilçesinin Mercan köyünde dünyaya geldi. Ailesi aslen Trabzonlu’dur.

Tercan Müftüsü olan dedesi Ahmet Hamdi Abbasoğlu Ankara’ya Merkez Vaizi olarak tayin edildi. Dedesi 1957 yılında Ankara’da vefat etti. Dedesinden kalan işleri takip etmek üzere, ailecek Ankara’ya taşındılar. Lokman Abbasoğlu 1958 yılında ilkokul 4. sınıfa Cumhuriyet İlkokulu’nda başladı.

Ortaokulu Anafartalar Lisesi Ortaokulu’nda okudu. Gazi Lisesi’nden 1969-70 ders yılında mezun oldu. Liseden sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni tercih etti.
Üniversite birinci sınıfın hemen ikinci ayında İlahiyat Fakültesi Ülkü Ocağı Başkanlığı’na seçildi. 12 Mart 1971 muhtırasından sonra Ülkü Ocakları kapatıldıktan sonra MHP Gençlik Kolları Genel Muhasipliğine seçildi.

1973 yılında Bursa’da faaliyette olan Bursa Ülkü Ocağı’nın tüzüğünü değiştirerek, Muharrem Şemsek ve diğer arkadaşlarıyla 12 Mart’tan sonra Ülkü Ocakları’nın yeniden kurulmasına katkıda bulundu.

1974 yılında İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nda çektiği kura ile Zonguldak İmam Hatip Okulu’na meslek dersleri öğretmeni olarak gitti. Bu okulda 6 ay öğretmen olarak görev yaptı.

1975 mart ayında Tuzla Piyade Okulu’na yedek subay öğrenci olarak girdi. 1975 yılının Temmuz ayında çekilen kurayla Kıbrıs’a gitti. Kıbrıs’ta ilk 6 ay birliklerde takım komutanı olarak görev yaptı. Kıbrıs’taki son 8 ayında 230. Piyade Alayı Karargahı’nda personel ve din işleri subayı olarak vatani görevini tamamladı.

1976 yılının Ağustos ayında terhis olarak Ankara’ya döndü. Milli Eğitim Bakanlığı’nda yarım bıraktığı öğretmenlik için kura çekimine girdi. O seneki kura çekiminde tayini Tunceli’ye çıktı.

Alparslan Türkeş’in uyarısı üzerine, Tunceli’ye gitmedi.

1976 yılının Eylül ayında Devlet İstatistik Enstitüsü’nde göreve başladı. Sonra Toprak ve Tarım Reform Müsteşarlığı’na uzman olarak geçti.

İlahiyat Fakültesi’nde asistanlık çalışmaları için İngilizce kursuna gitti.

1977’nin ortalarına doğru Alparslan Türkeş’in talebi ile Ülkücü Köylüler Derneği’nin genel başkanlığına seçimle geldi.

1977 yılında MHP’nin 1. ve 2. MC hükümetleri döneminde Türkiye genelinde tespit ettiği 30 kişilik Eğitimciler grubuna seçildi. Ankara’da bütün Ülkücü yan kuruluşların eğitimcisi oldu.

Gün Sazak Gümrük ve Tekel Bakanı olunca Lokman Abbasoğlu ve diğer Eğitimciler, ‘gümrük kontrolörü’ olarak görevlendirildi. Gümrüklerde yolsuzlukları engelleyenler arasında yer aldı.

Bülent Ecevit’in 11 Adalet Partili milletvekilini transfer ederek kurduğu hükümetten sonra, MC hükümeti yıkıldı. Ecevit hükümetinde Tuncay Mataracı Gümrük ve Tekel Bakanı oldu. Mataracı’nın ilk icraatı, 30 gümrük kontrolörünü memurluk derecesine indirmek ve Türkiye’nin çeşitli yerlerine sürmek oldu.

Lokman Abbasoğlu Van’ın Özalp Gümrük Kapısı’na memur olarak sürüldü. Abbasoğlu bunun üzerine istifa ederek Hergün gazetesinin Ankara bürosunda muhabir olarak çalışmaya başladı.

Bu dönemde, Eğitimci olarak faaliyetine devam etti… MHP Genel Merkezi’nin yanında bulunan 10 Sineması’nda, günde 14-15 saat seminer ve konferans verdi. 12 Eylül 1980 darbesine kadar eğitim faaliyetine devam etti.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’ndan idamla yargılandı. 3 yıl kaçak olarak yaşadı, 3 yıl da Mamak Cezaevi’nde yattı. Cezaevini, Medrese-i Yusufiye’ye çevirenlerden oldu.

Abbasoğlu ticari faaliyetleri yanında, çeşitli gazete, dergi ve internet sitelerinde yazılar yazıp, konferans, vaaz ve seminerler vermek suretiyle hayatını devam ettirmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.