Japon girişimci sizi Dünya’nın doğuşunu izlemeye davet ediyor

Maezawa, bu proje için Dünya’nın pek çok farklı noktasından insanlarla hareket etmek istiyor. Toplamda 10-12 kişilik bir ekip oluşacak ve bunun 8 kişilik dilimini “davet ediyor” diyebiliriz.

Bu görevde SpaceX şirketi tarafından hazırlanan Starship roketi kullanılacak. Gidiş için 3, dönüş için de 3 günlük periyotlar olacak. Tüm masrafları da MZ karşılayacak. İstediği ise, bunun güzel, keyifli ve insanlığa katkılar sunabilecek bir yolculuk olması.

Peki ama bu yolculuk için neden halka açık davette bulunuyor?

MZ, aslında ilk etapta sanatçıları davet etmişti, ama şimdi bu planda değişikliğe giderek herkese açık bir davet süreci başlattı. Sebebini de şöyle açıkıyor:

“Düşünmeye başladım ve ‘Sanatçılar’ derken neyi kastediyordum? Bir şarkıcı mı, dansçı mı, bir yazar mı? Giderek anlamsızlaşıyordu bu. Sonra farkettim de, belki de her bir kişi, yapacağı yaratıcı hareketlerle birer sanatçı olarak görülebilir. Bu sebeple de daha geniş, daha çeşitli bir kitleye ulaşmak ve şans vermek istedim. Eğer kendinizi bir sanatçı olarak görüyorsanız, öylesinizdir.”

2 anahtar kriter var

MZ, yolculuğa katılacakda, başka insanlara yardım edebilme ve toplumu daha iyi konuma getirebilme amacını arıyor.

İkinci kriter de, istekli olmak ve takımı oluşturan diğer kişilerle yardımlaşmaya açık olmak.

Dünya’yı çıplak gözlerle görmek istiyor

“En çok beklediğim şey, Dünya’yı, büyük mavi gezegenimi kendi gözlerimle görebilmek. Belki de Ay’ın karanlık tarafındayken Dünya’nın doğuşunu da izleyebiliriz, tıpkı güneşin doğuşu gibi.”

“Peki ama neden ay?” Bunun 3 sebebi var

“Birincisi, merak. Daha evvel gidip görmediğim bir yeri gidip görerek merakımı gidermek istiyorum.

İkincisi, gezegenimizin ne kadar harika olduğunu kendime hatırlatmak istiyorum.

Üçüncüsü de, koca evrende ne kadar küçük ve önemsiz olduğumu hatırlamak istiyorum.”

Biraz korku, fazlaca da merak var. Ama Elon Musk’a güven de var!

MZ, biraz korktuğunu itiraf ediyor, ama meraklı tarafının daha ağır bastığını da belirterek, bu görevde Elon Musk ve SpaceX ekibine güvendiğini de dile getiriyor. Öyle ya, güvenmese böyle bir proje için harekete geçer miydi?

Elon Musk ise, bu görev için kendilerine fazlasıyla güvendiklerini söylüyor. Zaten 2023’e kadar, yani bu görevden öncesinde de StarShip ile Orbit’in dışına çıkılacağı pek çok başarılı çalışma hedefi var. Dolayısıyla insanlar için yeterli güvenlik de sağlanmış olacak.

Ne iş yaptığınız önemli değil. insanlara yardım etmek ve toplumu daha yüksek bir noktaya getirmek istiyorsanız (Öyle diyorlar yani), daha fazla detay için https://dearmoon.earth/ adresine gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir