İstanbul’da ormanlarda ateş yakma yasağı başladı

Posted by

İstanbul Valiliği tarafıdan alınan kararla 5 Temmuz 2022-31 Temmuz 2022 tarihleri vilayet hudutları dahilinde yer alan piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve ekoturizm alanlarında ateşsiz piknik yapmak, spor, yürüyüş faaliyetlerde bulunmak hür.

Ancak bu alanlarda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak yasaklandı.

İstanbul’da olağan günlerde yoğunluk yaşanan Belgrad Ormanı’nda bugün ise sakinlik hakimdi. Belgrad Ormanı Neşet Suyu Tabiat Parkı’na gelen birtakım aileler konuttan yiyeceğini getirerek piknik yaptı.

“Bir kişi yüzünden Türkiye cezalandırıldı”

Hazır yiyecekler getirerek piknik yapmaya gelen Nursel İlban, “Bir kişi yüzünden koca Türkiye cezalandırıldı. Bu halde piknik yapmak pratik lakin mangal yapmanın keyfi daha hoş. Ormanı bu türlü sessiz görünce üzülüyorum. Kalabalık olsa daha hoş olurdu. Börek, poğaça, domates, çayımız ve suyumuzu getirdik” dedi.

“Kararı yanlışsız buluyorum”

Zinet Ay ise “Orman yangınları gitgide artıyor. Kararı çok gerçek buluyorum, mangal yapmayacağız. Kahvaltımızı yapıp ayrılacağız. Ormanın sessiz olması çok güzel” diye konuştu.

“Umarım bu karar insanları bilinçlendirir”

Burak Oral ise “Kararı gerçek buluyorum. Hala kararı bilmeyen beşerler var, ateş yakmak isteyenler var. Devletin yaptığı yasaklar yanlışsız, gerekirse birtakım şeylerden feragat edeceğiz lakin ağaçlarımız yaşayacak. Umarım bu karar insanları bilinçlendirir” biçiminde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.