iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max, Apple’ın 2019 model iPhone’ları içinde en büyük ekranlı ve güçlü iPhone seçeneği olarak karşımıza çıktı. Ekim ayının ikinci yarısında Türkiye’de satışa sunulan iPhone 11 Pro Max, tasarım olarak geçen yılın iPhone XS Max modelinin çizgisini sürdürüyor gibi görünse de, özellikle kamera, ekran, pil ve performans gibi önemli alanlarda önemli yeniliklerle geliyor. iPhone 11 Pro Max’in uzay grisi renginde ve 512 GB kapasiteli versiyonunu 10 gündür deneyimliyoruz. iPhone 11 Pro Max inceleme yazısında Apple’ın en üst seviyede ve en yüksek fiyatlı akıllı telefonu ile ilgili izlenimlerimizi ve deneyimlerimizi detaylandırıyoruz.

iPhone 11 Pro Max inceleme: Tasarım

Önden bakarsanız, iPhone 11 Pro Max’i geçen yılın modeli iPhone XS Max’ten ilk etapta ayırmanız zor olacaktır. İlk kez iPhone X ile tanıştığımız çentikli ekran ve ona göre oluşturulan tasarım iPhone 11 Pro Max’te de korunuyor. Ekranla uyumlu şekilde tasarlanmış yuvarlatılmış köşeler, ön ve arka yüzü tamamen kaplayan cam tabakalar ve kenarları çevreleyen paslanmaz çelik çerçeve iPhone 11 Pro Max’in başlıca tasarım unsurları arasında yer alıyor.

iphone 11 pro max inceleme

Apple, iPhone 11 Pro Max’in hem önünde hem de arkasında kullandığı camın Corning tarafından özel olarak geliştirdiğini ve daha sağlam olduğunun altını çiziyor. Telefonu kullandığımız süre boyunca ön camda herhangi bir dikkate değer çizik görmediğimizi belirtelim. Ancak arka yüzle ilgili bir yorum yapmak için elimizde yeterli veri yok, çünkü daha kutusundan çıkarır çıkarmaz, iPhone 11 Pro Max’i bu telefon için Apple tarafından özel olarak çıkarılmış şeffaf kılıf ile birlikte kullandık. Bu nedenle arka cam yüzey kullandığımız süre boyunca dış ortamla pek etkileşime geçmedi.

Yine de, bu noktada şeffaf kılıfla ilgili birkaç söz edebiliriz. Geçen yıl ilk kez iPhone XR için çıkarılan şeffaf kılıfla aynı malzemenin kullanıldığı şeffaf kılıf, sert plastikten yapılmış. Telefona tam oturuyor, ancak ara sıra hafif de olsa oynamalar hissediyoruz. iPhone 11 Pro Max’i biraz daha kalınlaştırıp ağırlaştırsa da, daha iyi tutuş sağlıyor ve telefonun tek elle kullanımda elden kayıp gitmesini önlemede biraz daha yardımcı oluyor. Aynı zamanda arkadaki kamera modülünün dışa çıkıntı yapmasını önlüyor, o bölgenin de telefon bir masaya veya benzeri yere konulduğunda yüzeye temas etmesine engel oluyor.

iphone 11 pro max şeffaf kılıf

Tekrar akıllı telefona geri dönecek olursak, bir iPhone 11 Pro Max’i selefinden ayırt edecek en önemli detaylar arkada gizli. Apple’ın arkada hem farklı bir kamera dizilimini, hem de farklı bir tür malzemeyi kullandığını görüyoruz. Arka tarafta üç adet kamera var ve bunlar sol üst köşeye, kare şekilli bir modül içine yerleştirilmiş. Kameraların yanında flaş ve mikrofon da var. Bu bölüm parlak camdan tasarlanmış. Geri kalan cam yüzey ise mat dokuya sahip. Buzlanmış cam görünümlü bu cam yüzey, Apple tarafından özel bir teknikle oluşturulmuş. Parlak cam yüzeye daha fazla sürtünmeye sahip, bu da kılıfsız kullanımda telefonu rahatlıkla kontrol etmenize katkıda bulunacaktır.

Apple, iPhone 11 Pro gibi 11 Pro Max’i de dört farklı renkle sunuyor. Uzay grisi, altın ve gümüş renkleri gelen yıllardan biliyoruz. Yeni olan renk ise gece yeşili. Bu renk siyaha yakın gibi görünse de, ışık altında yeşilin tonları anlaşılıyor. 2019 model iPhone kullandığınızı açıkça belirtmenin yollarından biri de bu renk seçeneği oluyor. Bizim elimizde bulunan uzay grisinin de oldukça şık olduğunu ve siyahın ağırlığını, karizmasını yansıttığını söylememiz gerekiyor. Bu arada arka yüzdeki bir değişiklik de Apple logosunu ortaya alınması ve iPhone yazısının kaldırılması oluyor.

iphone 11 pro max inceleme

iPhone 11 Pro Max, geçen yılın XS Max modeline göre biraz daha büyük yüzey alanına ve kalınlığa sahip. Aynı zamanda 226 gr. ile selefinden biraz daha ağır. Her bir telefonu iki elimize aldığımızda aradaki ağırlık farkını hissedebiliyoruz. Ancak telefonu uzun süre boyunca elde tuttuğumuzda çok fazla bir yorgunluk hissi yaratmadığını söylememiz gerekiyor. Şık görünümüne rağmen oldukça sağlam bir telefon olan iPhone 11 Pro Max, suya ve toza dayanıklılık konusunda da ilerleme gösteriyor. Bu yılın telefonu da IP68 sertifikasına sahip, ancak XS Max’ten farklı olarak 4 metre derinlikteki suda yarım saat boyunca kalabiliyor.

Kenarlara baktığımızda geçen yılın modellerine göre bir farklılık görmüyoruz. Alt kenarda Lightning portu, hoparlör, mikrofon mevcut. Sol kenarda ses kapatma düğmesi, ses tuşları var. Sağ kenarda yan tuş ve nanoSIM kart tepsisi bulunuyor. Kenarların çeşitli noktalarda anten çizgileriyle kesildiğini de görüyoruz.

iPhone 11 Pro Max inceleme: Ekran ve Ses

iPhone 11 Pro Max’te ekran büyüklüğü 6.5 inç ile korunuyor. Apple’ın Super Retina XDR olarak adlandırdığı OLED ekran, Apple’ın optimizasyonları sayesinde etkileyici bir görsel deneyim sunuyor. 1242 x 2688 piksel çözünürlüklü ve buna bağlı olarak 458 ppi piksel yoğunluğu ile karşımızda oldukça net ve keskin görüntüler, yazılar sunan bir ekran bulunuyor. Ekrana baktığınızda pürüzsüz görüntüler sunuluyor, çıplak gözle pikselleri fark etmeniz mümkün değil.

iphone 11 pro max inceleme

Ekranın sunduğu yüksek deneyimin unsurları sadece çözünürlük ile sınırlı değil. Apple’ın kullandığı OLED ekran yüksek siyah derinliği ve kontrastı sayesinde gerçekçi ve canlı renkler sunuyor. Bu durumda çektiğiniz fotoğrafları daha gerçekçi biçimde görüyor, düzenlemelerinizi akıllı telefon üzerinde rahat şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Öte yandan ekranın 800 nit seviyesine varan parlaklığı mevcut. Bu, her koşulda iPhone 11 Pro Max’i daha rahat biçimde kullanmayı sağlıyor.

Apple, iPhone 11 Pro Max’in ekran parlaklığının izlediğiniz içeriğe göre otomatik olarak ayarlandığını söylüyor. Örneğin bir film izlerken, sahneye göre ekran parlaklığı 1200 nit seviyesine çıkabiliyor. Pratikte de yüksek ekran parlaklığının farkı görünüyor. Çok aydınlık bir ortamda, parlak ışığın doğrultulduğu iPhone 11 Pro Max’in ekran parlaklığının nasıl otomatik olarak yüksek seviyelere çıktığını görmek mümkün oluyor. Bu arada Apple’ın True Tone teknolojisi de mevcut. Bu sayede ekranın renk sıcaklığı ortamdaki ışığa göre otomatik olarak ayarlanıyor. Biz, iPhone 11 Pro Max’i çoğunlukla bu ayarda kullandık, özellikle web sitelerinde gezinirken, beyaz renkli arka planlarda bunun farkı görünüyor, göz rahatlığı artırılıyor.

iphone 11 pro max incelemeEkranın yüksek parlaklığı HDR desteği tarafında da avantaj sunuyor. iPhone 11 Pro Max’in Super Retina XDR OLED ekranı HDR10’un yanı sıra Dolby Vision desteğini de sunuyor. Özellikle iTunes’dan indirdiğiniz filmlerde ya da Netflix’te izlediğiniz orijinal yapımların bazılarında bu desteğin farkını görebilirsiniz. Renkler daha canlı, bulut ve duman gibi görsel unsurlar biraz daha belirgin hâle geliyor. Ekranın görüntü oranı 19.5:9. Netflix’in çoğu dizisinde tam ekrana almak altta ve üstte kırpılmalara neden olduğu için tam ekranda oynatımı tercih etmedik. Benzer durum YouTube videoları için de geçerli. Ancak iTunes’dan indirdiğimiz veya Netflix’ten izlediğimiz 21:9 görüntü oranlı filmler için durum biraz daha iyi. O formattaki filmleri tam ekranda izlemek keyifli oluyor.

Geçen yıl iPhone XS ve XR modellerinin ekranlarını ayıran unsurlardan bir tanesi de 3D Touch teknolojisiydi. Farklı basınç seviyelerini algılayan ekran bu sayede farklı işlevleri yerine getirebiliyordu. iOS 13 ile birlikte Apple, bu işlevleri yazılıma bağlı hâle getirdi. Bu nedenle 3D Touch teknolojisine gerek kalmadı. 3D Touch barındıran ekranlarda sunulan deneyim yine sunuluyor. Yeni titreşim motoru sayesinde ekrana bastırdığınızda tetiklenen hareketlere eskisini hatırlatan bir titreşim eşlik ediyor.

Ekranın bu yüksek performansına ve görsel zenginliğine ses tarafı da eşlik ediyor. iPhone 11 Pro Max’in de biri alt kenara, diğeri ahize hoparlörüne yerleştirilmiş iki hoparlörü bulunuyor. Apple, geçen yıl iPhone XS Max ile birlikte stereo hoparlörlerin sunduğu ses çıkışında önemli iyileştirmeler yapmış, bunların sunduğu stereo ses etkisini daha belirgin hâle getirmişti. Bu yıl o iyileştirmeler korunurken, Dolby Atmos gibi giderek daha fazla duyduğumuz bir ses teknolojisi destekleniyor.

Dolby Atmos, özellikle desteklenen sinema filmlerinde çevresel ses etkisini daha da iyi şekilde hissetmeyi sağlıyor. En güzeli, bu desteğin farkını anlamak için ek bir aksesuara ihtiyaç duymamak. iPhone 11 Pro Max’in hoparlörleri bu desteğe sahip. Bir akıllı telefona göre çok yüksek ses çıkış şiddetine sahip olan bu hoparlör sistemi, filmlerde sesin geldiği yönü bile rahatlıkla hissetmenizi sağlıyor. Üstelik telefonun arka tarafında bulunsanız bile sesi rahatlıkla duyuyorsunuz. Bu durum özellikle arkadaşlarınızla iPhone üzerinden müzik dinlerken çok işinize yarayacaktır. Hoparlörden çıkan sesin bas ve tizleri dengeli ve doyurucu. En üst seviye seste de patlama yapmadığını belirtelim.

iphone 11 pro max inceleme

Artık bir Apple klasiği, iPhone 11 Pro Max’te de 3.5mm kulaklık jakı yok. Kutudan Lightning uçlu EarPods çıkıyor. En ideali ise iPhone 11 Pro Max ile AirPods veya yeni AirPods Pro gibi, bu telefonla kolay şekilde eşleştirilecek ve pratik biçimde çalışacak bir kulaklık satın almak olacaktır. Bununla birlikte diğer kablosuz kulaklıklarınızı da rahatlıkla kullanabileceğinizi belirtelim.

iPhone 11 Pro Max inceleme: Performans ve Pil

Her yeni iPhone modeliyle Apple performans tarafında çıtayı biraz daha yukarı taşıyor. iPhone 11 Pro Max ile de bu durum geçerli. 2019 model iPhone’ların her birinde Apple A13 Bionic yonga set yer alıyor. Apple tasarımı bu işlemci altı çekirdek barındırıyor. Bunlardan 2 tanesi yüksek frekanslı ve yoğun güç gerektiren işler için tasarlanmışken, geri kalan dört çekirdek ise verimlilik odaklı işlere öncelik veriyor. Aynı zamanda dört çekirdekli grafik işlemci birimi de Apple A13 bünyesinde bulunuyor.

Apple, RAM konusunda ketum davranıyor, ancak iPhone 11 Pro Max’in satışa çıkmasından sonra yapılan incelemeler bu telefonun 4 GB RAM barındırdığını gösteriyor. Android telefonlardan RAM miktarının çok daha yüksek seviyelere çıktığını görüyoruz. Ancak Apple, yazılımla donanımın optimizasyonunu o kadar iyi şekilde yapıyor ki, bu RAM miktarı iPhone 11 Pro’nun güçlü bir çoklu görev performansı sunması için fazlasıyla yeterli oluyor.

Depolama alanı tarafında da 64 GB, 256 GB ve 512 GB seçenekleri bulunuyor. 64 GB, daha çok fotoğraf ve video çektiğimiz bir ortamda yeterli gelmeyebilir, ancak en uygun şartlarda bir 11 Pro Max sahibi olmak için en makul seçim gibi görünüyor. Bununla birlikte bulut tabanlı servisleri kullanarak 64 GB ile de idare edebilirsiniz. Ancak en güzeli, biraz daha para verip 256 GB kapasiteli iPhone 11 Pro Max’i tercih etmek olurdu. Bütçesi yeterli olanlar ve en fazlasını isteyenler için 512 GB daha bir seçenek olarak duruyor.

iPhone incelemelerinde başvurduğumuz birinci araç olan GeekBench testini bu iPhone ile de kullandık. En son GeekBench 5 uygulamasıyla yaptığımız testlerde iPhone 11 Pro Max’in iPhone’lar içinde en yüksek sonuçları verdiğini görüyoruz.

Pratikte de iPhone 11 Pro Max, bir amiral gemisi telefondan beklediğimiz yüksek performansı ve akıcılığı sunmayı başarıyor. iOS 13 içinde gezinti hızlı şekilde yapılıyor, uygulamalar ve oyunlar hızlı şekilde yükleniyor. Web sayfalarının açılma hızı ve sayfalarda gezinme konusunda da herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Videoları ve fotoğrafları düzenleme, Adobe Rush gibi uygulamalarla video oluşturma gibi konularda da iPhone 11 Pro Max gayet iyi sonuçlar veriyor ve memnun ediyor.

Pil tarafına geldiğimizde, iPhone 11 Pro Max’te 3969 mAh kapasiteli pile sahip olduğunu görüyoruz. Apple, yeni iPhone’ları tanıtırken pil ömrü konusunda önemli aşamalar kaydettiğini söylemişti. iPhone 11 Pro Max’in iPhone XS Max’e göre 5 saat daha fazla pil ömrü sunduğunu da özellikle söylemişti. Geçen yılın XS Max modelinin 3174 mAh kapasiteli pile sahip olduğunu dikkate alırsak, fiziksel kapasite artışının etkisinin olacağını görüyoruz. Bir de buna Apple’ın A13 Bionic ile getirdiği verimlilik konusundaki ilerlemeleri ekleyin. Sonuç olarak pratikte, iPhone 11 Pro Max’in artan pil ömrünün etkilerini görmek mümkün oluyor.

Bir örnek verelim, iPhone 11 Pro Max’i yüzde 90’lık seviyede pil doluluğuyla kullanmaya başlayıp; fotoğraf çekimi, Instagram’da video hikâye paylaşımı, sosyal medyada gezinti, yaklaşık üç saat boyunca Kişisel Erişim Noktası kullanımı, 3 saati aşkın zaman 4.5G üzerinden radyo dinleme, internette gezinme ve sosyal ağlarda güncellemeleri okuma gibi yoğun işlerin yer aldığı bir kullanımın neticesinde, tam 24 saat sonra geriye yüzde 75’lik bir doluluğun kaldığını gördük.

iPhone 11 Pro Max, telefonunu yoğun biçimde kullananlar için bile bir iş gününü rahatlıkla çıkaracaktır. Sabah telefonu şarjdan alıp akşama kadar pili bitmeden rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çoğu normal kullanıcının 1.5 gün aralıklarla telefonlarını yeniden şarj etme ihtiyacı hissedeceğini tahmin ediyoruz. Sonuç olarak iPhone 11 Pro Max’in pil performansı çoğu kullanıcıyı fazlasıyla memnun edecektir.

Şarj konusunda da ilerleme var. Apple en sonunda, en azından iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max için 5W şarj adaptörü ısrarından vazgeçti. Kutudan ilk kez iPad Pro’larda gördüğümüz 18W şarj adaptörü çıkıyor. Bunun yanında USB-C – Lightning kablosu da bulunuyor. Gerçekleştirdiğimiz şarj testinde, yarım saatte yüzde 0’dan yüzde 50’ye yakın doluluğa erişildiğini gördük. Tam doluluğa erişmesi ise iki saatlik bir zaman aldı. Bu zaman zarfında telefonun açık olduğunu da belirtelim. Sonuç olarak, Apple’ın ayrı olarak sattığı 30W şarj adaptörüne göre daha yavaş bir şarj performansı sunulsa da, kutudan çıkan şarj adaptörüyle eskisine göre daha hızlı şarj imkanı sunuluyor.

Author: Elif Şafak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir