Instagram, tacizcilerin sosyal ağı kullanarak gençleri avlamasını zorlaştırıyor

Kısıtlama, kullanıcının kaydolduğunda iddia ettiği yaşın yanı sıra insanların yaşlarını tahmin eden makine öğreniminin bir kombinasyonu olarak çalışıyor. Mesajlaştıkları bir yetişkin 18 yaşın altındaki kişilere çok sayıda arkadaş ve mesaj isteği gönderiyorsa, gençleri kendi hesaplarında DM olarak güvenlik bildirimleri alacaklar.

Uyarı sayesinde bu kişileri doğrudan rapor edebilecek veya kısıtlamalar getirebilecekler. Bildirimler Mart ayında “bazı ülkelerde” ortaya çıkmaya başlayacak. Kısa bir süre sonra daha geniş bir kitleye ulaşacak.

Ayrıca yetişkinlerin ilk etapta bu gençleri bulması daha da zor olacak. Instagram yakında potansiyel olarak tehlikeli davranışlara sahip yetişkinlerin, genç hesaplarını önerilerden, Reel’den ve Keşfet’ten bulmalarını zorlaştıracak. Uygulama tacizcileri engellemek için söz konusu kişilerin gençlerle etkileşime girmesini engellemenin yollarını arıyor. Sosyal medya devi, bu yetişkinlerin kamuya açık yayınlardaki yorumlarını da otomatik olarak gizleyebilir. Önümüzdeki haftalarda bu değişikliklerin ilk örneklerini göreceğiz. Instagram zaten bir süredir gençleri özel hesap kullanmaya teşvik ediyordu. Ardından platform, Ebeveyn Kılavuzunu daha yeni gizlilik ve güvenlik araçlarıyla güncelledi.

Yeni önlemler, gençlerin Instagram araçılığıyla tatsız insanlardan korunmalarını sağlayacak. Bununla birlikte sosyal medya devi, ebeveynlere de çok iş düştüğünün altını çiziyor. DM ve keşif kısıtlamalarının pratikte ne kadar iyi çalışacağı net değil. Ancak bazı tacizcileri caydırırken gençleri de bu konuda bilinçlendirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir