Huawei Y9 Prime 2019

Huawei, akıllı telefon pazarının son yıllardaki yükselen yıldızları arasında yer alıyor. Çıkardığı güçlü amiral gemisi telefonların rüzgarıyla küresel pazarda ikinciliğe yerleşen şirket, bu etkiyi orta segmente taşımayı da başarmıştı. Y serisi, Huawei’nin bu kategorideki en önemli silahları arasında bulunuyor. Y9 Prime 2019 ise bu serinin en yeni ve yenilikçi üyesi konumunda. Huawei Y9 Prime 2019 inceleme yazımızda bu dikkat çekici telefona dair detayları bulabilirsiniz.

HUAWEI Y9 PRIME 2019 – TEKNİK ÖZELLİKLER

Fiyat 2799 TL
Ekran 6.59 inç IPS LCD (2340×1080)
İşlemci Kirin 710F
RAM 4 GB
Depolama Alanı 64 GB, 128 GB
microSD Yuvası Var
Arka Kameralar 16 MP ana kamera (ƒ/1.8); 8 MP ultra geniş; 2 MP derinlik sensörü (ƒ/2.4)
Ön Kameralar 16 MP (ƒ/2.4)
Pil 4,000 mAh
İşletim Sistemi Android 9 Pie, EMUI 9.1
Renkler Gece Siyahı, Zümrüt Yeşili, Safir Mavi
Boyutlar 163.5 x 77.3 x 8.8 mm
Ağırlık 196.8 gr

Huawei Y9 Prime 2019 inceleme: Tasarım

Huawei Y9 Prime 2019, genel hatlarıyla akıllı telefon pazarındaki modern tasarım eğilimlerini yansıtıyor. Ön panelinin neredeyse tamamı ekranla kaplı olan telefonun plastik arka paneli, yansıtıcı bir kaplamaya sahip. Bunun telefona cama benzeyen ve canlı bir görünüm kazandırdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Polikarbon tercihi de telefonun elde dayanıklı bir hissiyat vermesine yardımcı oluyor.

huawei y9 prime 2019 inceleme6.59 inç büyüklüğündeki ekran, Y9 Prime 2019’un ön panelinin yüzde 84.3’lük kısmını kaplıyor. Günümüzde pek çok akıllı telefonda ekranın üstünde bir çentik veya kamera deliği bulunsa da, Y9 Prime 2019’da böyle bir unsur mevcut değil. Bunun nedeni, Huawei’nin telefonun ön kamerası için açılır bir mekanizma kullanması.

Telefonun ön panelinde ekran dışında göze çarpan bir unsur bulunmuyor. Ancak ekranın üst çerçevesine bakıldığında son derece ince olan ahize hoparlörünü fark etmek mümkün oluyor. Yuvarlatılmış köşeleri bulunan telefonun sol kenarı tamamen boş bırakılmış. Sağ kenarda ise güç butonu ve ses kontrol tuşları bulunuyor.

Y9 Prime 2019’un üst kenarı ise piyasadaki pek çok telefona kıyasla oldukça kalabalık. Üst kenarda soldan sağa doğru sırasıyla ön kamera mekanizması, nano SIM ve microSD kart yuvası ve ikinci mikrofon bulunuyor. Telefona tepeden bakıldığında ön kamera mekanizması bir tuş gibi görünüyor. Ancak kamera uygulamasında ön kameraya geçiş yapıldığında mekanizma yükseliyor ve küçük ön kamera ortaya çıkıyor.

Akıllı telefonun alt kenarında ise kulaklık jakı, mikrofon, USB-C girişi ve hoparlör ızgarası sıralanıyor. Hoparlör ızgarasından gelen sesin oldukça güçlü olduğunu ve kalitesinin de tatmin edici seviyede olduğunu söylemek gerekiyor.

Huawei Y9 Prime 2019’un arka panelinde ise aynı rengin iki farklı tonu kullanılmış gibi görünüyor. Test merkezimize gelen Yakut Yeşili renk seçeneğinde panelin üst kısmı daha koyu bir görünüme sahip. Alt tarafta ise ton biraz daha açılıyor.

Panelin orta üst kısmında yuvarlak parmak izi tarayıcısı bulunuyor. Parmak izi tarayıcısının Y9 Prime 2019’daki tek biyometrik güvenlik çözümü olduğunu söylemekte fayda var. Üç lensli arka kamera sistemi ise panelin sol üst köşesine yerleştirilmiş. Kameraların hemen altında ise LED flaş bulunuyor. Sol alt taraftaki Huawei yazısı, arka panelin tamamlayıcı unsuru oluyor. Y9 Prime 2019’un arka panelinin parmak izlerini biraz fazla gösterdiğini belirtmekte fayda var.

Huawei Y9 Prime 2019 inceleme: Ekran

Huawei Y9 Prime 2019, daha önce de belirttiğimiz gibi, 6.59 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Bu IPS LCD panelin görüntü oranı 19.5:9. 2340 x 1080 piksel çözünürlük sunan bu ekranın piksel yoğunluğu değeri ise 391 ppi. Ekran, ön panelin yüzde 84.3’ünü kaplıyor. Y9 Prime 2019’un kutusundan ekran koruyucusuyla çıkmadığını belirtmekte fayda var.

6.59 inç büyüklüğündeki ekranın üstünde herhangi bir çentik veya delik bulunmaması ve ekran çerçevelerinin inceliği, Y9 Prime 2019’u multimedya içerik tüketimi için oldukça ideal bir cihaz hâline getiriyor. Ekran, hem büyüklüğü hem de “kesintisizliği” sayesinde izlenen içeriğin tadına varmaya yardımcı oluyor. Aynı keyfi Y9 Prime 2019 ile oyun oynarken yaşamak da mümkün.

Huawei Y9 Prime’ın ekranının görüntüleme açılarının da oldukça iyi olduğunu belirtmek gerekiyor. Farklı açılardan bakıldığında bile ekrandaki görüntüyü net, renkleri de canlı biçimde görmek mümkün oluyor. Akıllı telefonun ekranını güneş ışığı altında görme konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.

Full HD+ çözünürlüklü ekranın görüntü kalitesi beklentileri karşılıyor. Yüksek çözünürlüklü YouTube videolarını izlerken keskinlik seviyesi kullanıcıları tatmin edecek noktada. Buna rağmen, Y9 Prime 2019’un ekranının kontrast seviyesinin biraz daha gelişime açık olduğu söylenebilir.

Huawei Y9 Prime 2019’un ekranının parlaklık seviyesi, ortamın aydınlığına göre otomatik olarak ayarlanabiliyor. Buna ek olarak, telefonun ayarlar menüsü içindeki ekran sekmesi üzerinden ekranla ilgili tercihleri düzenlemek ve ayarları kişiselleştirmek de mümkün.

Y9 Prime 2019 sahipleri, ekranın renk modunu ve sıcaklık seviyesini kendi gözlerine uygun şekilde ayarlayabiliyor. Kullanıcılara bunun için Normal ve Canlı olmak üzere iki renk modu sunuluyor. Sıcaklık tarafında ise Sıcak ve Soğuk ayarlarına ek olarak, göze en uygun seviye renk dairesi üzerinden belirlenip ayarlanabiliyor.

Günümüzde her telefonun vazgeçilmez bir parçası hâline gelen mavi ışık filtresi, Huawei Y9 Prime 2019’da da mevcut. Kullanıcılar, göz konforu sekmesi üzerinden mavi ışık filtresiyle ilgili ayarları yapabiliyor. Filtrenin devreye giriş ve çıkışının zamanlanmasına ek olarak, filtre aktifken uygulanacak renk sıcaklığı da bu menü üzerinden ayarlanabiliyor.

Huawei Y9 Prime 2019’un ekranının canlılığı ve “tek parça” olması, telefonun genel kullanım deneyimini hatırı sayılır ölçüde yukarıya çekiyor. Ekranın Y9 Prime 2019’un tercih edilmesinde öne çıkabilecek faktörler arasında bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Huawei Y9 Prime 2019 inceleme: Donanım ve Performans

Huawei Y9 Prime 2019’un kalbinde Huawei’nin kendi üretimi olan Kirin 710F işlemci bulunuyor. Görsel yükü ise Mali-G51 MP4 GPU üstleniyor. Bu işlemciye 4 GB RAM ve 64 ya da 128 GB dahili depolama alanı eşlik ediyor. Test merkezimize gelen modelde 128 GB depolama alanı mevcuttu.

Ancak bu alanın yaklaşık 18 GB’lık kısmı Android tarafından parsellendiği için gerçek kullanım için 110 GB’lık bir alan kalıyor. MicroSD kart desteği sayesinde bu alanın üstüne 1 TB daha ekleniyor. Ancak mevcut dahili depolama alanının da ortalama bir kullanıcı için fazlasıyla yeterli olduğu söylenebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*