FARC önderlerinden Marquez’in Venezuela’da öldürüldüğü tez edildi

Posted by

FARC’ın Kolombiya hükümetiyle imzaladığı tarihi barış muahedesinin baş müzakerecilerinden Ivan Marquez’in, Venezuela’da cürüm örgütleriyle girdiği çatışmada öldürüldüğü idddia edildi.

Kolombiya’da toprak ıslahatı için 52 yıl silahlı çaba veren Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) hükümetle imzaladığı tarihi barış muahedesinin baş müzakerecilerinden Ivan Marquez’in, Venezuela’da hata örgütleriyle girdiği çatışmada öldürüldüğü idddia edildi.

Gazete Duvar’ın aktardığı habere nazaran; gerçek ismi Luciano Marin Arango olan Marquez, Venezuela’da bir çatışmada öldürüldü.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye nazaran Marquez, kabahat örgütleriyle girdiği çatışmada hayatını kaybetti.

İki ülke yetkililerinden de bahse ait resmi açıklama yapılmazken, Kolombiya istihbaratının olayı araştırdığı bedellendiriliyor.

Marquez’in, uyuşturucu kaçakçılığının denetimini sağlamak maksadıyla uzun müddettir Kolombiya-Venezuela hududunda öbür silahlı kümelerle çaba ettiği biliniyor.

BARIŞ GÖRÜŞMELERİNDE ANA MÜZAKERECİLERDENDİ

Kasım 2016’da hükümet ile barış mutabakatı imzalayan FARC’ın eski kumandanlarından 67 yaşındaki Marquez, 29 Ağustos 2019’da tekrar silahlı çabaya dönülmesi davetine katılmıştı.

16 Haziran 1954’te doğan Marquez, 40 yıldan fazla FARC saflarında silahlı uğraşta yer almıştı.

Marquez, Havana’da Kolombiya hükümetiyle yürütülen barış görüşmelerinde ise ana müzakerecilerden biri olmuştu.

FARC’ın kıymetli isimlerinden asıl ismi Seuxis Paucias Hernandez Solarte olan 53 yaşındaki Jesus Santrich, 17 Mayıs 2021’de Kolombiya ordusunun komandoları tarafından düzenlenen bir pusuda hayatını kaybetmişti.

Aynı halde FARC’ın değerli kumandanlarından Gentil Duarte’nin de 25 Mayıs 2022’de Venezuela’da çatışmada öldürüldüğü bildirilmişti.

Kolombiya Savunma Bakanı Diego Molano, Cartagena kentinde yaptığı açıklamada, gerçek ismi Miguel Botache Santanilla olan Duarte’nin, Venezuela’da bir çatışmada öldürüldüğünü doğrulamıştı.

Santrich, Duarte ve Marquez, Ağustos 2019’da yayınladıkları görüntüde devletin barış muahedesine ihanet ettiğini öne sürerek, tekrar silahlı uğraşa dönülmesi daveti yapmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.