Exynos 1080 çok iddialı geliyor

Samsung şu anda yeni nesil akıllı telefonları için bir dizi yeni yonga seti üzerinde çalışıyor. Birkaç aydır Exynos 1080 ve Exynos 2100 yonga seti hakkında bir şeyler duyuyoruz. Her iki yonga seti de amiral gemisi veya en üst kategori kategorisine girer. Görünüşe göre Güney Koreli dev, Şangay’da Samsung Exynos 1080 SoC’yi tanıtmaya hazırlanıyor.

Samsung, yonga setinin resmi Exynos Weibo kanalında tanıtacağını duyurdu. Firma, Exynos 1080 yonga setinden açıkça bahseden bir teaser resmi yayınladı. Bu görselde yonga setinin 12 Kasım’da tanıtılacağı belirtiliyor.

Exynos 1080 yonga seti, şirketin Galaxy cihazları için sunduğu amiral gemisi olacak. Exynos 1080 SoC, 5nm üretim süreciyle üretilecek ve şirketin 5nm sürecini kullanan ilk yongası olacak.

Exynos 1080, dört Cortex-A78 büyük çekirdekten ve dört Cortex-A55 küçük çekirdekten oluşacak. Grafikler için yonga seti Mali-G78 GPU’yu kullanacak. Bu ayın başlarında, yonga setinin AnTuTu karşılaştırmasının ilk sonucu da ortaya çıkmıştı.

Karşılaştırmada, Samsung’un yonga seti Snapdragon 865 ve 865+ yonga seti ile çalışan akıllı telefonları geride bırakarak 693.600 puan almayı başardı. Bu, yonga setinin Samsung’dan gelen etkileyici AnTuTu derecelendirme tablosunda üst sıralarda yer almayı başardığı anlamına geliyor.

Akıllı telefon üreticisi, son zamanlarda Exynos yonga setlerini amiral gemisi cihazlarına dahil ettiği için çok eleştirildi. Mevcut üst düzey Exynos yonga seti, Qualcomm’un amiral gemisi modeli ile karşılaştırıldığında yetersiz kalıyor. Snapdragon 865+ piyasaya sürüldüğünde, performans açığı önemli ölçüde arttı. Umarız Samsung bu farkı yeni yonga seti ile kapatır ve Qualcomm’a eş değer bir performans sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir