Deprem sonrası düzenlenen konut ihaleleri hangi şirketlere gitti?

11 ili yıkıma uğratan Kahramanmaraş depremlerinden sonra ihtiyaç duyulan geçici barınma alanları, ticarethaneler, genel altyapı, yol ve çevre düzenleme ihaleleri Emlak Konut tarafından düzenlenmeye başlandı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre Emlak Konut ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile varılan mutabakat çerçevesinde, “Deprem bölgesi için yapılacak ihalelerin her türlü giderinin bakanlık tarafından karşılanmak üzere Emlak Konu tarafından yapılmasına karar verildiği” açıklandı. Bu kapsamada da Emlak Konut peş peşe ihaleler düzenlemeye başladı.

Toplam 24 milyar 143 milyon TL’yi bulan 6 ayrı deprem konutu ihalesini alan şirketler şöyle:

“Adıyaman İndere Deprem Konutları Birinci Etap İnşaatı İle Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi” başlığıyla düzenlenen ihale KDV hariç 4 milyar 104 milyon TL’ye Cevahir Yapı Şirketi’ne verildi.

Cevahir Yapı’nın yönetim kurulu başkanı Reşat Cevahir’in oğlu İslam Cevahir’in nikâh şahidi 2010 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olmuştu. Öte yandan Cevahir Yapı’nın ortakları arasında yer alan, 2002’de Ak Parti’ye katılan ve 2015 yılında yaşamını yitiren İbrahim Cevahir de yer alıyordu. İbrahim Cevahir’in de 2015 yılındaki cenazesine de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılmıştı.

Adıyaman’a yapılacak deprem konutları için düzenlenen bir başka ihale de 4 milyar 297 milyon TL bedelle UNTD İnşaat Şirketi’ne verildi. UNTD İnşaat Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri’ni de inşa etmişti.

Adıyaman İndere Deprem Konutları İkinci Kısım İnşaatı ihalesi” adı altında düzenlenen ihale de 3 milyar 653 milyon TL’ye Mücahit Hamza Ekşi ve Ebubekir Ekşi kardeşlerin sahibi olduğu Ahes İnşaat şirketine verildi. Kadem Ekşi, 2015 ile 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Ak Parti’den milletvekilliği için aday adayı olmuş ama aday gösterilmemişti.

Adıyaman Gölbaşı’na yapılacak deprem konutlarının birinci etabı için düzenlenen ihaleyi de Cent Yapı, Serra Mühendislik ve Maksem Yapı isimli üç şirketin kurduğu iş ortaklığı 2 milyar 744 milyon TL’ye aldı. Maksem Yapı’nın ortakları arasında ise Nevzat Özülke de bulunuyor.

Adıyaman İndere’ye yapılacak deprem konutları için düzenlenen iki ayrı ihaleyi de toplam 9 milyar 345 milyon TL’ye Kuzu Toplu Konut İnşaat Şirketi’ne verildi.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir