Çin’de 80 bin kişi Covid-19 nedeniyle kapanan kentte mahsur kaldı

Posted by

Çin’in güneyindeki Hainan Adası’nda bulunan Sanya kentinde Covid-19 hadiselerinde görülen artış nedeniyle kapanma önlemleri uygulanacağının ilan edilmesinin akabinde 80 bin turist kentte mahsur kaldı.

Çin’in en ünlü turistik noktalarından olan Hainan Adası’ndaki Sanya kentinde Covid-19 olaylarındaki artış nedeniyle dün itibariyle kapanma uygulanacağının açıklanmasının akabinde 80 bin turist kentte mahsur kaldı. Turistler, en az 1 hafta boyunca otelde kalarak her gün nükleik asit testi verecek. Yılın en ağır dönemini yaşayan Sanya’da otellerde mahsur kalanlar için konaklama fiyatının yüzde 50 oranında düşürülmesi kararı alındı. Hainan Adası’ndaki öteki kentlerde de salgın önlemleri artırıldı.

TURİSTLER OTELLERE YERLEŞTİRİLDİ

Dün sabah, Sanya Phoenix Milletlerarası Havalimanı’ndan yapılacak 164 uçuş iptal edilmesinin akabinde binlerce turist havaalanında mahsur kaldı. Yolculardan yaklaşık 3 bini bu sabah prestijiyle belirlenen 11 otele yerleştirildi.

TÜM SEFERLER DURDURULDU

Kentteki tüm uçak ve tren seferleri iptal edilirken, toplu taşıma hizmetleri de büsbütün durduruldu. Demir yoluyla kentten çıkışın önlenmesi için tren bileti satışları da iptal edildi. Kentte son 6 günde 800’ün üzerinde Covid-19 hadisesi tespit edildiğini belirten yetkililer, son dalgada Omicron’un alt mutasyonu BA5.1.3’e rastlandığını açıkladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.