CHP’li Çakırözer’den medya raporu: 30 gözaltı, 16 tutuklama

Posted by

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, haziran ayı Basın Özgürlüğü Raporu’nu Meclis’te düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Buna nazaran, 65 gazeteci hakim karşına çıktı, 30 gazeteci gözaltına alındı, 16’sı tutuklandı.

KANALLARA RTÜK’TEN CEZA, MUHABİRLERE HAREKETTE POLİSTEN ENGEL

Çakırözer’in raporunda dikkat çeken noktalar şunlar oldu:

– Sözcü Gazetesi muhabiri Erdoğan Süzer’in Resmi Gazete’de yayımlanan 10 farklı vilayette toplam 345 bin 477 metrekare büyüklüğündeki Hazine yerinin özelleştirme yoluyla satılacağı ilanı ile ilgili “Devlet paraya sıkıştı, parseller satışa çıktı” haberi nedeniyle bir vatandaş tarafından CİMER’e şikayet edildi. Bunun üzerine Süzer hakkında savcılık tarafından soruşturma açıldı, tabire çağrıldı.
Gazeteciler Nebiye Arı, Hayri Tunç, Metin Yoksu hakkında haberleri ve toplumsal medya paylaşımları nedeniyle dava; Berivan Altan ve Tolga Kaan, İzel Sezer, Gökay Başçan hakkında soruşturma açıldı, gazeteciler söze çağrıldı.

– Toplumsal olaylar ile aksiyonlar ve basın açıklamalarını takip eden gazetecilere yönelik gözaltı ve engellemeler haziran ayında da devam etti. Farklı kentlerde en az 30 gazeteci gözaltına alındı.

– RTÜK’ün televizyon kanallarına yönelik cezaları Haziran ayında da devam etti. Televizyon kanallarında Sedat Peker’in açıklamalarının tartışılması ile ilgili İçişleri Bakanının şikayeti üzerine RTÜK, Halk TV ve KRT’ye yüzde 3 para cezası kesildi. TELE1 Genel Yayın Direktörü Merdan Yanardağ ve Prof. Dr. Emre Kongar’ın “18 Dakika”daki kelamları nedeniyle TELE1’e yüzde 3 para cezası kesti. Birebir toplantıda TGRT ve Radyo Sputnik’e de cezalar kesildi.

– Basın İlan Kurumu’nun Üniversal gazetesine yönelik uyguladığı resmi ilan yasağı 13 Haziran 2022 prestijiyle 1000. gününü doldurdu.

– Basın İlan Kurumu Sözcü ve Korkusuz gazetelerine Yılmaz Özdil ve Can Ataklı’nın köşe yazılarındaki nedeniyle ilan cezası kesti. 5 yılda Sözcü gazetesine toplam 44 gün ilan kesme cezası uygulandı. Bu ilan kesmeler nedeniyle kesilen ceza meblağı 1 milyon 4 bin 725 TL oldu.

– Ayın son gününde DW Türkçe ve Amerika’nın Sesi sitelerine lisans müracaatlarını yapmadıkları gerekçesiyle erişim pürüzü getirildi.

– Aktif Haber Ajansı 42. sefer erişime engellendi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.