Çevrecilerden Ağrı Dağı’nda “Finike’de maden istemiyoruz” hareketi

Posted by

350’den fazla taş ve mermer ocağı ruhsatı verilen ismi kendine mahsus portakalıyla özdeşleşen Antalya’nın Finike ilçesindeki mermer ocakları Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nda “Finike’de maden ocağı istemiyoruz” pankartı protesto edildi.

Antalya’nın Finike ilçe Belediyesi çalışanı Ergün Çolak ile Kumluca Mesleksel Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı, tıpkı vakitte Arykanda Tabiat Sporları Derneği İdare Heyeti Üyesi Yakup Karataş, Türkiye Dağcılık Federasyonu’na bağlı Tepe Dağcılık Kulübünün davetlisi olarak gittikleri Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan 5 bin 137 m rakımlı Ağrı Dağı tırmanışında dorukta, “Finike’de maden ocağı istemiyoruz” pankartı ile hareket yaptı.

“KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDER DORUKLARINI KUTLARIM”

Antalya’nın portakalıyla ünlü Finike ilçesinde maden ocaklarının yarattığı etraf kirliliği karşı reaksiyonlar çığ üzere büyüyor. İlçede yeni mermer ocağı açılmasını istemeyen Finikeliler, yansılarını bulundukları her ortamda lisana getiriyor.

Ergün Çolak ve Yakup Karataş’ın, Ağrı Dağı’nda gerçekleştirdikleri protesto hareketinin akabinde konuşan Finike Belediye Lideri CHP’li Mustafa Geyikçi, şunları söyledi;

“Finike Belediyemizin ve Finike halkının da hassas ve takipçisi olduğu İskele Mahallesi’nde yeni açılması planlanan maden ocaklarının Finike’nin tabiatına vereceği ziyanları önlemek ismine arkadaşlarımızın gösterdiği hassaslık ismine kendilerine teşekkür eder, doruklarını kutlarım.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.