BioNTech ve Pfizer, yeni Covid aşısının klinik denemesine başlıyor

Posted by

BioNTech ve Pfizer, Omicron’un BA.4 ve BA.5 varyantlarına uyarlanan Covid-19 aşısının klinik denemesine bu ay başlıyor.

BioNTech tarafından yapılan açıklamada uzun ve geniş bir müdafaa sağlamak için geliştirilen Covid-19 aşısının bu yılın sonunda satışa çıkacağı belirtildi.

Financial Times’ta yer alan habere nazaran, BioNTech’in Omicron BA.1 varyantı için birinci aşı denemeleri ilkbaharda başladı fakat gerekli onaylar alındığında aşıların dağıtımı ekim ayında başlayabilecek.

BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, şirketin “uzun periyodik ve geniş koruma” hedefleyerek Covid eser sınırını genişlettiklerini söyledi.

Şirketin kurucu ortaklarından Prof. Dr. Hasret Türeci, fareler üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilen dataların BA.4 ve BA.5’e ve Omicron’un başka tüm alt varyantlarına karşı daha güçlü bir bağışıklık reaksiyonu ortaya çıkardığını gösterdiğini söyledi.

Türeci, elde edilen bilgilerin, kapsamlı tecrübeleri ve evvelki Covid aşılarından elde edilen datalarla bir arada acil kullanım onayı almak için kâfi olabileceğini ve vaktinde müdahale sağlanabileceğini söyledi.

‘VAATLER KÂFİ DEĞİL’

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), BA.4 ve BA.5’i hedefleyen bir aşı için klinik bilgilere gereksinim duyarken, ABD Besin ve İlaç Yönetimi, denemeler sırasında aşıyı onaylamaya hazır olacağını söyledi. EMA Lideri Emer Cooke, EMA’nın onaylanmadan evvel deneme datalarına gereksinim duyacağını söyledi ve “vaatler kâfi değil” dedi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.