Bilim insanlarından DSÖ’ye Wuhan çağrısı: “Rapor geçersiz sayılsın”

Bilim insanlarından DSÖ'ye Wuhan çağrısı:

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) oluşan 13 kişilik ekibin koronavirüsün kaynağını bulmak için salgının başlangıç noktası olarak kabul edilen Çin’in Wuhan kentinde yaptıkları araştırmanın sonuçları merak konusu olmaya devam ediyor.

Farklı milletlerden oluşan bir grup bilim insanı, DSÖ ekibinin Wuhan’da yapılan incelemelerin sonuçlarını içeren ve kamuoyuyla paylaşılması beklenen raporun geçersiz sayılması çağrısında bulundu.

“ÇİN’İN VERDİĞİ BİLGİLERLE YETİNİLDİ”

Bilim insanlarından DSÖ'ye Wuhan çağrısı:

26 bilim insanının imzasının bulunduğu açık mektupta, Wuhan’a giden ekibin veri paylaşımı konusunda kısıtlandığı ve sadece Çinli yetkililerin paylaşmayı ‘tercih ettikleri’ verilerle yetinmek zorunda kaldıkları ifade edildi.

Bilim insanlarından DSÖ'ye Wuhan çağrısı:

Bilim insanları mektupta, koronavirüsün kökenlerinin araştırılması konusunda kısıtlama olmadan, kapsamlı yeni bir inceleme yapılması talebinde bulundu.

“EKİP, BAĞIMSIZ BİR İNCELEME YAPAMADI”

Bilim insanlarından DSÖ'ye Wuhan çağrısı:

Bilim insanlarının yayınladığı 5 sayfalık açık mektupta, “Mayıs 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından zorunlu kılınan ‘işbirliğine dayalı’ keşif süreci, pandeminin kökenlerinin tam olarak incelenmesine olanak sağlamayı amaçlasa da bu çabaya dahil edilen ‘yapısal sınırlamaların’, incelemeyi imkansız kıldığına inanıyoruz” denildi. Mektupta en dikkat çeken ifadeler arasında şu satırlar yer aldı: “Özellikle, bu süreç kapsamında toplanan ortak ekibin yarısının bilimsel bağımsızlığı ‘sınırlı’ olabilecek Çin vatandaşlarından oluştuğu, ortak ekibin uluslararası üyelerinin Çinli yetkililerin paylaşmayı tercih ettiği verilerle yetinmek zorunda kaldığı, hazırlanan raporun Çinli yetkililer tarafından onaylanması gerektiği gerçeği konusunda halkı bilgilendirmek istiyoruz. Bu nedenle ortak ekibin koronavirüsün kökenlerine ilişkin tam ve sınırsız bir soruşturma yürütmek için gerekli yetkiye, bağımsızlığa veya erişime sahip olmadığı sonucuna vardık.”

DSÖ EKİBİNİN WUHAN ZİYARETİ

Bilim insanlarından DSÖ'ye Wuhan çağrısı:

DSÖ’ye bağlı bilim insanlarından oluşan 13 kişilik ekip, 14 Ocak’ta özel uçakla Çin’in Wuhan kentine gelmiş, heyet 14 gün karantinada tutulmuş, bu sürede Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılarla bilgi alışverişinde bulunmuştu.

Bilim insanlarından DSÖ'ye Wuhan çağrısı:

Heyet, 29 Ocak’ta başladığı saha çalışmalarında, ilk vakaların görüldüğü Wuhan Deniz Ürünleri Gıda Pazarı’nın yanı sıra Hubei Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesi, Wuhan Jinyintan Hastanesi, Hubei Eyaleti Hastalık Kontrol Merkezi ve Hayvan Hastalıkları Merkezi’nde incelemeler yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir