Basın meslek örgütlerinden ortak açıklama: İçinde basının sesi olmayan basın yasası olmaz

Posted by

Sansür Yasa Tasarısının geri çekilerek 1 Ekim’deki yeni yasama yılına ertelenmesiyle ilgili olarak TGC’nin de içinde olduğu 10 basın meslek örgütü açıklama yaptı: “İçinde basının sesi olmayan basın yasası olmaz”

AKP ile MHP’nin ortak imzalarıyla TBMM gündemine getirilen; basına yönelik sansürü ve otosansürü daha da derinleştireceği bununla birlikte toplumsal muhalefeti de susturmayı amaçladığı düşünülen yasa teklifinin, geri çekilerek 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılına ertelenmesine ait 10 basın örgütü ortak açıklama yaptı.

Teklifin ertelenmesinin sevindirici lakin kâfi olmadığı bedellendirilen açıklamada, “Teklifin günlerdir tartıştığımız, muhalefet ettiğimiz mevcut haliyle yine Meclis gündemine getirilmesi kabul edilemez.” denildi.

Basın ile ilgili bir kanun düzenlemesinin lakin basın meslek örgütleriyle birlikte yapılabileceği belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi;

* Bizler sürecin başından beri TBMM’de ve öbür platformlarda yasa teklifine karşı ortak gayret yürüten, aşağıda isimleri yer alan basın meslek örgütleri olarak, “içinde basının sesi olmayan basın yasası olmaz“ diyerek; tüm hak ve sorumluluklarıyla kapsamlı bir basın yasasının hazırlanması için her türlü efora ve çalışmaya hazır olduğumuzun altını çizerek vurgulamak istiyoruz.

* Başka bir başlık ve teklifte ele alınması gereken dezenformasyon ya da dijital mecralar düzenlemesiyle ilgili de “susturma, korkutma ve cezalandırma” metodu yerine en demokratik ve insan haklarına saygılı bir yasanın imal sürecine de dijital mecralarda vazife yapan basın mensuplarının hak ve sorumluluklarının düzenlenmesine de gereksinim olduğunu vurguluyoruz.

* Bugün; basın ve tabir özgürlüğü ile halkın haber alma hakkının en geniş manada yaşama geçeceği; demokratik standartları yüksek, Anayasaya ve çağdaş hukuk normlarına uygun, dünyada süratle değişen ve gelişen irtibat ve haberleşme süreciyle uyumlu, mağduriyetleri gideren bir yasa yapma sürecinin tam vaktidir.

* Bu türlü bir yasa çalışmasına basın meslek örgütleri olarak her türlü katkıyı vermeye hazırız. Ayrıyeten, bilhassa dezenformasyon ve dijital alanla ilgili düzenlemelerde bahsin uzmanlarına ve ilgili STK’lara danışılmasının değerinin altını çizmek istiyoruz.

* Toplumsal olarak bugünümüzü ve yarınımızı çok yakından ilgilendiren böylesine kritik bir yasa yapma süreci, günü kurtarmak ismine siyasi hesaplara kurban edilmeyecek kadar yaşamsaldır.

* Sonuç olarak; haftalardır TBMM tabanında, kendi çalışma alanlarımızda, yazılı ve görsel medyada, toplumsal mecralarda ve meydanlarda yüksek sesle lisana getirdiğimiz tenkit ve tekliflerimizin dikkate alındığını umuyor, teklifin yeni yasama yılına ertelenmesinden duyduğumuz temkinli memnuniyeti bir defa daha tabir etmek istiyoruz. Ve herkesin içine sinecek, bütün toplumu kucaklayacak pak bir sayfa açmaya, bu kapsamda da sil baştan yepisyeni bir yasa çalışmasına her türlü katkıyı vermeye basın örgütleri olarak; “varız, daima birlikte buradayız” diyoruz.

Açıklamada imzası olan basın meslek örgütleri şöyle; Basın Kurulu, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Diplomasi Muhabirleri Derneği, DİSK Basın-İş, Gazeteciler Cemiyeti, Haber-Sen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.