Atmosferdeki oksijen miktarı insanlığın sonu olacak

Öyle ya da böyle bir şekilde insanlığın sonu gelecek. Herkes böyle bir son olduğunu tahmin edebiliyor. Fakat burada asıl önemli olan ne şekilde bu sonun yaşanacağıdır. Her ne kadar birçok kişi küresel ısınma nedeniyle böyle bir son beklese bile bilim insanları daha farklı yorumlara sahip. Buna göre oksijenin tükenmesi en büyük sebep olacak.

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda atmosferdeki oksijen miktarının yaklaşık olarak yüzde 21 seviyelerinde olduğu ortaya çıktı. Ancak asıl dramatik olan bu seviyenin korunamayacak olması. Böylece insanlık kendi sonunu getirecek.

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa atmosferdeki oksijen oranı çok ciddi seviyelerde düşüş yaşayacak. Japonya Toho Üniversitesi’nden Kazumi Ozaki tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında karbondioksit ve oksijen seviyelerinin büyük oranda düşüş yaşayacağı görülüyor.

Yaklaşık olarak 1 milyar yıl kadar sonra atmosferde yer alan karbondioksit oranının çok ciddi seviyelerde düşüş yaşayacağız söyleniyor. Bundaki en önemli etken güneşin yaşlandıkça daha fazla ısınması. Bu ısı artışı aynı zamanda karbondioksit moleküllerinin yüksek sıcaklık nedeniyle parçalanması sonucunu ortaya çıkaracak. Böylece oksijen üretimi sekteye uğrayacak.

Oksijen miktarının neredeyse sıfıra indiği zamanlar ise 1 milyar yıl sonrası olacak. Bahsi geçen paketler geldiğinde Dünya üzerinde sadece en ilkel bakteriler kalacak. Böylece insanlık artık yaşayamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir