Apple yeni sipariş vermeyi durdurdu

Apple yeni sipariş vermeyi durdurdu

ABD merkezli teknoloji devi Apple, özür diledi. Son derece olgun bir davranış olduğunu en başta söylemek gerekiyor. Şirket her ne kadar çok ciddi spekülasyonlarla boğuşmak zorunda kalsa bile yine de özür dilemeyi biliyor. Peki firma neden özür diledi? Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz birkaç gün önce Hindistan’da çok büyük olaylar olmuştu. Apple’ın özür dilemesi bununla bağlantılıydı.

Hindistan’da yaşanan büyük olayların nedeni Apple için üretim yapan bir şirketin işçi ücretlerini ödememesiydi. Bunun üzerine yaklaşık olarak 2000 kişilik bir grup büyük eylemler başlattı. Apple için üretim yapan bu şirket, kabus gibi günler geçirdi.

Wistron isimli bir firma, Hindistan’da iPhone üretimleri yapıyordu. İşçilerin ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle büyük olaylar yaşandı. Ancak işçiler ilk etapta büyük tepkiler göstermedi. Şirketin ilerleyen zamanlarda ödeme yapmaması onları çileden çıkardı.

Tüm bu haksızlıklar karşısında işçiler durmadı ve büyük eylemlere başladı. Elbette bu eylemlerin tek nedeni ücretlerin zamanında ödenmemesi değildi. Aynı zamanda her geçen yıl işçi maaşları daha da fazla azaltıldı ve bu durum onları çıldırttı.

Yaşanan tüm bu gelişmeler üzerine, Apple prestij kaybına uğramamak için işçilerin tamamından özür diledi. Ayrıca bu firma ile çalışmalarını durduracağını söyledi. Böylece Wistron isimli şirket, bir süre Apple olmadan yoluna devam edecek. Muhtemelen şirketin bu durumdan dolayı zarar etmesi bekleniyor.

Tüm bu yaşanan gelişmeler sayesinde Hindistan’daki olaylar biraz da olsa yatıştı.

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir