Apple M1 dünyanın en hızlısı

Apple M1 dünyanın en hızlısı

Apple, bu yıl MacBook serisinde büyük bir değişimi resmen başlattı. Şirket, x86 platformlarını ARM tabanlı yongalara emanet edeceğini açıklamıştı. Cupertinolu firma, ARM yongaları için destek ve iOS ve iPadOS uygulamalarıyla inanılmaz uyumluluk sunan macOS Big Sur’un piyasaya sürülmesiyle bunun hazırlığını yapmıştı. Apple M1 yonga seti ile değişim resmen başlamış oldu.

Bugün ise M1’in gücünü ortaya koyan test sonuçları açıklandı. Apple’ın yeni yonga seti bugün AnTuTu’dan 1 milyonun üzerinde bir skorla rekor kırmayı başardı. AnTuTu için iOS uygulaması test için kullanıldı. Çünkü Big Sur sayesinde iOS uygulaması macOS’te de çalışabiliyor. Bu testte MacBook Air, iPad Pro olarak göründü. Şu an için AnTuTu parametrelerini güncellemediği için M1 çipi iPad Pro olarak değerlendiriliyor.
Ancak bu sonuçlar iOS uygulaması tarafından yapılan kafa karışıklığı olarak gösteriliyor. Sonuçta, M1’li MacBook Air, A12Z yongasıyla iPad Pro’dan çok daha güçlü. CPU puanı yüzde 50 daha yüksek ve GPU’da yüzde 45 gibi büyük bir artış var. Yeni dizüstü bilgisayar ayrıca daha hızlı bir belleğe sahip.

Aslında, M1’in testinde Apple A14 geride kalıyor. Hem A14 hem de M1, aynı 5nm düğümünden yapılmıştır ve aynı mimariye sahiptir. Yine de M1 çok daha hızlı. iPhone’un 2 + 4 mimariye sahip olduğunu, MacBook çipinin ise 4 + 4 yapıya sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Dahası, A14 GPU, M1’den daha az çekirdekle düşürüldü. Kağıt üzerinde, M1 CPU, iPhone 12 ailesinin içindeki yonga setinden yüzde 78 daha hızlı ve GPU 2,5 daha hızlıdır.

Eğer Apple, gelecekte iPhone ailesini de M serisine geçirirse, karşısında ne Qualcomm ne de Samsung durabilir. Şu an ve önümüzdeki yıl için M1’in dünyanın en güçlü ARM işlemcisi olacağını kabul etmeye başlasak iyi ederiz.

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir