8 Mart Açıklaması: Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa!

8 Mart Açıklaması: Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa!

Posted by

Yıllardır alanlarda hep birlikte attığımız bu slogan, bizlere sadece kadınların gücünü değil aynı zamanda ardı ardına üstümüze gelen saldırıları da anlatıyor. Dünyanın dört bir yanında kadınların haklarına, kazanımlarına saldırı var, çünkü kadınların özgürlüğünün bu eşitsiz, adaletsiz dünyayı nasıl değiştireceğini biliyorlar.

 

Geçtiğimiz 8 Mart’ın üstünden iki hafta geçmişken İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekenler, imza çekilsin diye uğraşanlar, nafaka hakkını gasp etmek için var gücüyle çalışanlar biliyorlar ki kadınlar özgür olduğunda güçleri ellerinden kayıp gidecek. Güç aldıkları patriyarka yıkılacak.

 

Erkekler kadınları kontrol etmek, kısıtlamak, baskı altına almak için şiddet uygular. Çünkü kadınların özgür ve bağımsız hayatlar yaşaması dünyayı değiştirir. Mor Çatı’da yılın her günü, hayatını  değiştirmek için mücadele eden, engelleri aşan, hayatını tekrar tekrar kurmaya gücü olan kadınlar olduğunu biliyoruz ve Mor Çatı’ya ulaşanlarla dayanışma kurma şansına sahip oluyor ve birlikte güçleniyoruz.

 

Bu yıl da 8 Mart’ta,  bize dünyayı değiştirme gücü veren feminizmi, feminist mücadelemizi kutluyoruz.

 

Özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız için hep birlikte, feminist dayanışmamızla mücadele ediyoruz.

8 Mart’ımız kutlu olsun! Dünyayı yerinden oynatacağız!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.