8 dakika sonra infilak etti

Ülkelerin ve şirketlerin uzaya araç veya roket gönderimleri son aylarda büyük artış gösterdi. Öyleki 1-2 ay içerisinde yaklaşık 30’a yakın roket veya uzay aracı gönderildi, gönderilmeye de devam edilecek. Bu şirketler arasında en önemlisi kuşkusuz Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay ve havacılık şirketi SpaceX.

Şirket çalışmalarını yoğun bir şekilde Ay ve Mars’a yolcu taşıyacak uzay araçlarına yönlendirmiş durumda; ancak bu araçların tamamen sorunsuz ve güvenli bir şekilde amacına ulaşması biraz daha zaman alacak gibi gözüküyor. Öyle ki Starship ismini alan bu araçlarda daha önceki SN8 ve SN9 test uçuşlarını gerçekleştirmiş ve başarısız olmuştu.

Dün ise uzay aracı Starship ‘in prototipi SN10’ın fırlatılma programı vardı. Uzun süren çalışmalar sonucu prototip planlandığı gibi Teksas’ta yüksek irtifa test uçuşu için fırlatıldı. Ünlü Youtuber Barış Özcan’ında canlı yorumladığı uçuşta ilk olarak uzay aracı başarılı bir şekilde zemine yumuşak iniş yaptı. Yere yumuşak için gerçekleştirdikten 8 dakika sonra infilak etti.

Patlamaya rağmen prototipin uçuş sırasında manevralarını başarıyla gerçekleştirdiği ve başarılı bir iniş yapmayı başardığı belirtildi. Bu gelişme bir sonraki denemede en azından başarısızlık riskini önemli ölçüde azaltılacağı şekline yorumlandı. Bir sonraki protitipin ne zaman uçuşa hazırlanacağı ise şu an belirsiz durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir