660 bin dolarlık oyun

Belki saatlerce oynanacak bir oyun değil, belki bu oyun için yayınlar açılmıyor veya güncellemeler, üzerinde tartışmalar, kavgalar yaşanmıyor ama oyun popülerliğini bir 100 sene sonra bile yitirmeyecek gibi duruyor. Bu oyunu ölümsüzleştirmek için Japonya’da en büyük tema parkı Süper Mario konsepti ile inşa edilmiş durumda. Bu kült oyun 1985’de piyasaya sürülmüş ve günümüze kadar olan 36 yıllık yaşamında en değerli zamanlarını en azından şu an yaşıyor diyebiliriz. Nedenine gelecek olursak 1986 yılında ilk çıkarılan kopyalardan biri rekor fiyata satıldı.

Geçtiğimiz gün yapılan bir açık artırmada bu kopya rekor fiyata satıldı. Müzayede evi Heritage Auctions, fiyatın bir video oyunu için rekor olduğunu belirtirken; bu rekorun, son olarak Temmuz ayında 114 bin dolara satılan başka bir Super Mario oyununa ait olduğu bildirildi.

Kimliğini açıklamak istemeyen satıcı, Heritage Auctions’a, “Satın aldığım günden beri ofis masamın bir köşesinde kaldı” dedi. Heritage Auctions’ta video oyunu satışlarını denetleyen Valarie McLeckie, Super Mario Bros oynunun 1986’nın sonlarında, oyunların etiket yerine plastik bir ambalajla kapatılarak piyasaya sürüldüğü döneme ait olduğu bilgisini verirken; “Bu kopyanın ve benzerlerinin üretildiği dönem çok kısa olduğu için, aynı üretimden başka bir kopya bulmak oldukça zor. Asla demeyelim ancak oldukça düşük bir ihtimal” dedi. Oyunun, müzayedede açılış fiyatı 310.000 dolardı. Eminiz ki bir 50 yıl sonunda oyunla ilgili her fiziksel parça daha değerli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir