12 binden fazla seyahat acentasını bir ortaya getiren TÜRSAB’da seçim kasımda

Posted by

Turizm dalının kıymetli ögelerinden seyahat acentalarını bir ortaya getiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nde (TÜRSAB) kasımda yapılacak seçim için heyecan artıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Lider Firuz Bağlıkaya ortasında esen sert rüzgârlar nedeniyle gündemde olan TÜRSAB’da aday bolluğundan kelam edilse de şu ana kadar resmi olarak adaylığını açıklayan tek isim Tamer Çiçek.

Türkiye’de seyahat acentalığı yapmak isteyen her teşebbüsçü TÜRSAB’a üye olmak zorunda. Türkiye’de 2020 yılı sonu prestijiyle seyahat acentası sayısı yaklaşık 12 bin 200.

ÖZEL TOPLANTILAR SÜRÜYOR

TÜRSAB’ın üyelerinden biri de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un şirketi ETS. Mevcut lider Firuz Bağlıkaya ile ortalarında yaşanan sürtüşme ise uzun vakittir turizm kesiminin yakından izlediği bir husus.

Seçimleri etkileyecek bahislerin başında da bu geliyor. Kimi savlara nazaran Ersoy’un desteklediği birtakım isimler var. Bu uyuşmazlık nedeniyle problemlerini anlatamadıklarını argüman eden bir küme üye ise ortalarında özel toplantılar yaparak nasıl bir yol alınması gerektiğini tartışıyor.

Başkanlığa aday olduğunu resmi olarak açıklayan birinci isim ise Yeni Jenerasyon TÜRSAB Hareketi başkanı Tamer Çiçek oldu.

Çiçek bölüme 20 yıl evvel kokartlı rehber olarak girmiş, dijital acentacılık alanında adonis.com’un sahibi. Air Arabia ve Flybaghdad havayolu şirketlerinin Türkiye Genel Satış Acentası, La Quinta by Wyndham isminde da bir oteli var.

Seyahat acentalığı dünyada büyük bir dönüşüm içinde. Dijitalleşmenin damga vurduğu alanda acenta sayıları süratle azalıyor. Booking.com üzere uygulamaları engellemekle bu dönüşümün olmayacağı açık. Lider kim olursa olsun işi zor!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.